Polskie Radio
Section05
Ulmowie

Rodzina Ulmów patronem dworca kolejowego w Łańcucie. "Polacy potrzebują bohaterów, ale każdy z nas może być jak oni"

Bohaterska rodzina Ulmów jest od dziś patronem dworca kolejowego w Łańcucie. Podczas uroczystości odsłonięto okolicznościowy mural i tablicę pamiątkową. - Polacy potrzebują bohaterów, ale każdy z nas może być jak oni - mówiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta podczas uroczystości w Łańcucie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie Łańcut patronat kolej społeczeństwo regiony podkarpackie

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie historia Polski II wojna światowa Hiszpania

"To niesamowita historia". Reżyser Dariusz Walusiak o filmie "Ulmowie. Błogosławiona rodzina"

"Ulmowie. Błogosławiona rodzina" to opowieść o bohaterskiej postawie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. - Zderzyłem świat Boży, Markową i Ulmów ze światem zła i niemieckim nazizmem. Po latach to zło, nagle przez ingerencję Bożą, zostaje zamienione w dobro - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Walusiak, reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Ulmowie Żydzi II wojna światowa Monika Chrobak

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

Pamięć bohaterstwa rodziny Ulmów. Do Berlina pojedzie specjalna lokomotywa

Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. - Przede wszystkim chodzi nam o upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów, którzy w 1944 roku zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz. 
Zobacz więcej na temat:  PKP PKP Intercity pociągi Ulmowie historia Polski II wojna światowa

PR24 Pamięć bohaterstwa rodziny Ulmów. Do Berlina pojedzie specjalna lokomotywa

Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. - Przede wszystkim chodzi nam o upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów, którzy w 1944 roku zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKP PKP Intercity pociągi Ulmowie

Beatyfikacja rodziny Ulmów. "Chcemy Polsce i światu powiedzieć o polskich postawach"

Wystawy w kraju i za granicą, filmy, wielka mozaika rodzinnych portretów, a także specjalna lokomotywa kursująca między Polską a Niemcami - to wybrane działania mające upowszechnić historię rodziny Ulmów przed ich beatyfikacją zaplanowaną na 10 września. O inicjatywach upamiętniających polską rodzinę zamordowaną przez Niemców w 1944 roku za pomoc Żydom mówiono dziś w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie historia Polski II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata społeczeństwo

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa

- Pan Bóg prowadził Ulmów w życiu i w ten sposób oni dorastali do heroicznej decyzji o przyjęciu Żydów, co doprowadziło do męczeńskiej śmierci poniesionej za wiarę w Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów ks. Witold Burda. Gościem audycji "Dziedzictwo współczesności" był także dr Wojciech Kozłowski z Instytutu Pileckiego, który opowiadał, co czują potomkowie zamordowanych za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Magdalena Drohomirecka

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

Noc Muzeów. Na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą rodzinie Ulmów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" opowiadającą losy rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci - Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Pałac wraz z dodatkową ekspozycją jest dostępny dziś dla zwiedzających aż do północy.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN wystawa historia Polski II wojna światowa Warszawa społeczeństwo POLSKA Noc Muzeów 2023 beatyfikacja Kościół katolicki

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra Stanisław Gądecki konstytucja 3 Maja Ulmowie Częstochowa społeczeństwo