Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

"Protesty się uspokajają ale nie wygasają". Bartosz Tesławski o sytuacji na Białorusi

- Paliwem protestów jest to, że Białorusini po raz pierwszy się "policzyli". Protesty na Białorusi przeciwko władzy się zdarzały, tak jak i fale migracji. Jednak Białorusini po raz pierwszy zaprotestowali przeciwko swojej władzy w takiej skali i choć władza odpowiedziała w miarę ostro, zobaczyli, że jest ich aż tylu - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, naczelny portal Na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

NASZ WYWIAD Co przyniesie 2021 rok? Grzegorz Kuczyński o prognozach dla świata

- Rosjanie w dużym stopniu nastawieni są na wojnę, w Zachodzie widzą wroga. Trudno, żeby nad kimś takim zapanował demokrata prozachodni - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl analityk i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński, odnosząc się do ewentualnej zmiany władzy na Kremlu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Rosja Chiny Aleksander Łukaszenka stosunki polsko-amerykańskie NASZ WYWIAD internet sieć 5G

NASZ WYWIAD Usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Ekspert: widzimy coś nowego, mariaż części władz Rosji z negacjonistami Katynia

- Negacjoniści w Rosji twierdzą, że zbrodni katyńskiej nie było, a jeśli była, to dokonali jej Niemcy, którzy zrzucili winę na Związek Sowiecki – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa (CPRDiP), komentując usunięcie tablic upamiętniających zbrodnie sowieckie w Twerze. – Zły sygnał dla Polski to fakt, że do negacjonistów katyńskich dołączają przedstawiciele oficjalnych instytucji Rosji – zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Katyń

NASZ WYWIAD Trójmorze jako marka. Ekspert OSW: region musi się rozwijać, tworzyć infrastrukturę, kończy się czas poddostawców

- Obecnie, również za sprawą Amerykanów, powoli udaje nam się zaszczepiać wizję Trójmorza i pokazywać, że bez współpracy regionalnej Unia Europejska sama nie rozwiąże za nas wszystkich problemów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski z OSW. - Państwa regionu chciałyby się rozwijać nie tylko jako peryferia w stosunku do UE, ale jako jedne z jej silnych centrów rozwojowych, które też tworzą koncepcje, produkty, usługi i wzmacniają tym samym konkurencyjność całej UE – dodaje. Jak zaznacza, projekt Trójmorza jest pojęciem spinającym te wysiłki w zakresie infrastruktury, także cyfrowej, oraz odpowiedniej polityki na arenie UE, reprezentowania interesów regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml USA infografika NATO wojsko MON

Rozmowa mimo napięć. Merkel i Putin dyskutowali nt. Nawalnego, pandemii i Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdzili w rozmowie telefonicznej dążenie obu państw do rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Poinformowała o tym agencja dpa. Politycy poruszyli także temat walki z koronawirusem i ataku na rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Angela Merkel ŚWIAT Ukraina Donbas pandemia koronawirus Europa

NASZ WYWIAD B. attaché USA w Polsce o wschodniej flance NATO: wieści o śmierci mózgowej Sojuszu są przesadzone, jak to ujął Mark Twain

- Parafrazując znane słowa Marka Twaina, wieści o śmierci mózgowej NATO są przesadzone – mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk Ray Wojcik, b. attaché wojskowy USA w Polsce, analityk think tanku CEPA, odnosząc się do obecnej kondycji NATO i wcześniejszych słów prezydenta Francji na ten temat. Analityk podkreślił, że na wschodniej flance NATO wiele udało się osiągnąć, ale wciąż przed nami wiele do zrobienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml USA infografika NATO wojsko MON

NASZ WYWIAD Piłka w grze. W. Jakóbik: uwaga na determinację Kremla, przez NS2 chce uzależnić Niemcy, region i całą UE na dekady

Po tym, gdy w Stanach Zjednoczonych została uzgodniona ostateczna wersja sankcji, warto pamiętać, że mimo wszystko Kreml nie składa broni – ostrzega Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.  W sankcjach znalazł się "topór" na NS2. – Zostały tam wpisane firmy ubezpieczające i certyfikujące NS2. To kolejna porażka Rosjan, którzy początkowo przekonywali, że w ogóle nie będzie tych sankcji – mówi analityk, ale zaznacza jednocześnie, że Kreml walczy w swoim pojęciu o dekady wpływów w Europie i nie podda się łatwo. Analityk przypomina, że część analityków wymienia tzw. "fundusz klimatyczny" w Meklemburgii – jako potencjalny sposób na ominięcie sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml USA Unia Europejska infografika Nord Stream 2