Polskie Radio
Section05
Wojciech Jaruzelski

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski zbrodnie sowieckie śmierć pamięć historia Polski Julia Przyłębska POLSKA społeczeństwo

"To był ewidentnie pucz". Prof. Piotr Grochmalski o stanie wojennym

- Po dzień dzisiejszy nie mamy dokładnej analizy logistycznej, jaka była ilość przygotowanych szpitali polowych, czyli na ile dziesiątek tysięcy ofiar przewidywano skutki wprowadzenia stanu wojennego. (...) Ten element moim zdaniem nadal jest kluczem do odpowiedzi na pytanie: w jakich sytuacjach brzegowych wprowadzano stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel stan wojenny historia Polski PRL Wojciech Jaruzelski POLSKA HISTORIA

Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe

- W stanie wojennym mieliśmy masę wzajemnej solidarności, ciepła, wspomagania się, budowaliśmy nasz kraj. Jednak okazało się, że nic z tego nie będzie, bo nas internują. (...) W porównaniu z czasami stalinowskimi to czasy Jaruzelskiego więzienia były jednak dużo łaskawsze - wspominała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół Zofia Romaszewska Komitet Obrony Robotników

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Andrzej Gelberg: dzięki Solidarności Polacy podnieśli się z kolan

- Niestety Jaruzelski osiągnął jeden cel, Polacy przez te 16 miesięcy "Solidarności" zachowywali się zupełnie inaczej niż wcześniej, podnieśli się z kolan, poczuli, że jest ich wielu, i stali się lepsi. Jaruzelski pokazał im w stanie wojennym, że wcale nie są lepsi, że są tchórzliwi, byle jacy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Antoni Trzmiel

"To była obca, narzucona władza". Premier na obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

- Po roku 1980 mieli pełną jasność, że Polacy chcą wolności, chcą Solidarności i władza komunistyczna nie ma poparcia w polskim narodzie, władze komunistyczna jest władzą obcą, narzuconą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki stan wojenny PRL historia Polski Wojciech Jaruzelski infografika

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ryszard Majdzik: do dziś nie osądziliśmy tych zbrodniarzy

- Nie dziwię się, że Jaruzelski tłumaczył się z tego. To on planował stan wojenny, to on chciał obronić swoją partię i władzę, zachować w Polsce dyktaturę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Gościem audycji był również Ryszard Majdzik, działacz opozycji demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Michał Rachoń

"Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego". Rzymkowski o nagraniach z 2000 r.

Na antenie TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do nagrania, które zostało opublikowane w "Magazynie śledczym Anity Gargas". Materiał pokazywał spotkanie naczelnego "Gazety Wyborczej" z Wojciechem Jaruzelskim w 2000 r. Jak stwierdził polityk, "Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległej. Jest to dziecko reżimu komunistycznego". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Rzymkowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił śp. prezydent Lech Kaczyński

- To, co wydarzyło się 25 lat temu było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński stan wojenny opozycja demokratyczna PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność W POLSKIM RADIU

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej

- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL historia Polski stan wojenny Wojciech Jaruzelski