Polskie Radio
Section05
Wojciech Jaruzelski

Pacyfikacja kopalni "Wujek" czterdzieści lat temu: brutalność nieosądzona

Pacyfikacja kopalni "Wujek" w Katowicach na długo stała się symbolem bezprzykładnego okrucieństwa komunistycznej władzy. Siły bezpieczeństwa brutalnie stłumiły strajk okupacyjny, zginęło wówczas 9 górników, a 23 zostało rannych. Dziś mija 40. rocznica tych wydarzeń. Pacyfikacja kopalni "Wujek" to jedna z największych zbrodni stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Wojciech Jaruzelski kopalnia Wujek historia Polski

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Zbrodnia stanu wojennego

16 grudnia 1981 roku oddziały wojska i ZOMO zaatakowały bezbronnych górników kopalni "Wujek". - Oni strzelali do nas bezpośrednio z rakietnic - mówił Stanisław Płatek, górnik. - Nie tak jak mówiono później, że w górę. Mierzyli bezpośrednio w człowieka z odległości 30 m. Takie uderzenie może zabić. Strzelali też petardami. Kiedy nikt się nie spodziewał, usłyszałem strzały, krótkie serie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kopalnia Wujek PRL stan wojenny komunizm Wojciech Jaruzelski Solidarność

Kontakty z Jaruzelskim. "Wałęsa i Michnik szli na rękę ówczesnej władzy"

- Lech Wałęsa i Adam Michnik szli na rękę ówczesnej władzy. Taka współpraca budzi dzisiaj we mnie odrazę - powiedział w audycji "Debata dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Naskręt, bloger polityczny. Gościem Krzysztofa Świątka był także Michał Kujawski z "W Punkt".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Wojciech Jaruzelski Adam Michnik Lech Wałęsa stan wojenny PRL komunizm Krzysztof Świątek

Degradacja komunistycznych generałów. Szef IPN: postulat warty rozważenia i realizowania

- Postulat premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący konieczności degradacji komunistycznych wojskowych może zyskać merytoryczne wsparcie IPN - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Jego zdaniem propozycja premiera "jest warta rozważenia i realizowania". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stan wojenny PRL IPN Karol Nawrocki premier Mateusz Morawiecki PRL historia PRL komunizm Adam Michnik Wojciech Jaruzelski

Jarosław Kaczyński: ofiarom stanu wojennego winni jesteśmy pamięć i cześć

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu, w którym odniósł się do przypadającej niedawno okrągłej 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Prezes PiS podkreślił, że ofiarom komunistycznego reżimu "winni jesteśmy pamięć i cześć". - Pamięć jest ważna, bo buduje, wzmacnia wspólnotę, którą tworzymy - podkreślił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński stan wojenny Wojciech Jaruzelski HISTORIA

"Kłamał przez całe swoje życie polityczne, zdrajca Polski". Prof. Panfil o Jaruzelskim

- Prezydent Andrzej Duda ma rację. Akt zdrady dokonał się w latach 40. Myślę, że tym Rubikonem zdrady było zostanie tajnym współpracownikiem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej. Zza tej granicy już nie ma powrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny komunizm PRL Wojciech Jaruzelski Adam Michnik HISTORIA historia Polski 13 grudnia

Prof. Paczkowski: stan wojenny nie był inicjatywą Kremla

- Związek Sowiecki zgodził się na powstanie Solidarności, na porozumienia zawarte w Szczecinie i w Gdańsku, przestano mówić o interwencji jednostronnej - gościem audycji "Rzeczypospolite", w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, był prof. Andrzej Paczkowski, autor książki "Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Andrzej Paczkowski Wojciech Jaruzelski Dwójka Antoni Dudek

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski PZPR

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Trójce

Minęło 40 lat od niedzieli 13 grudnia 1981 r., kiedy to o godz. 6.00 rano słuchający Polskiego Radia usłyszeli słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju". W 40. rocznicę tych wydarzeń radiowa Trójka powróciła do grudnia 1981 roku w swoich audycjach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka stan wojenny historia Polski PRL Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Solidarność Warszawa

Dlaczego zbrodniarze stanu wojennego nie zostali rozliczeni? Historyk IPN wskazał szczególną datę

- Główną przyczyną, dla której stan wojenny nie został rozliczony, było to, jak się kończył system w Polsce, czyli nie w wyniku rewolucji, ale ewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy a częścią opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Grzegorz Majchrzak POLSKA HISTORIA PRL stan wojenny Wojciech Jaruzelski

Marek Sawicki: stan wojenny przyspieszył przemiany demokratyczne

- Stan wojenny był próbą nastraszenia Polaków i odwiedzenia ich od demokratycznych nadziei i aspiracji. Wydaje mi się, że akurat w tym względzie na dłuższą metę ta próba się nie udała, bo przekorna dusza Polaków sprawiła, że rzeczywiście w 1989 roku udało się już tę władzę pogonić - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Marek Sawicki POLSKA HISTORIA PRL stan wojenny Wojciech Jaruzelski