Polskie Radio
Section05

Wojciech Jaruzelski

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

48 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL historia Polski historia PRL HISTORIA budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz wojsko budowa inwestycje Częstochowa

Podróże Czejarka. Czterdziestolatek, Napoleon, król, prymas i kolekcjonerka w Pałacu. Jabłonna

Kto pamięta odcinek serialu Czterdziestolatek gdzie Madzia Karwowska jedzie z koleżanką Puciatą na konferencję hydrologiczną? I jest zauroczona Nowickim? Albo inaczej... Ojciec Mateusz wezwany na dywanik do rezydencji Biskupa. To gdzie ten Biskup urzęduje? Oto historia nie tylko filmowa ale też prawdziwa: Napoleon, Pani Walewska padająca cesarzowi do stóp i błagająca o ratunek dla Ojczyzny, Ksiądz Prymas i brat czyli sam Król Polski. Jabłonna i Pałac, dziś w rękach Polskiej Akademii Nauk. Podróże Czejarka nr 145. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Ryszard Kukliński historia Polski zimna wojna

Podróże Czejarka. Kukliński kontra Jaruzelski czyli o krok od atomowej zagłady. Muzeum Zimnej Wojny

Właśnie świętowaliśmy 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO. A co by było gdyby historia potoczyła się inaczej? Jakie plany miał Układ Warszawski, do którego należała Polska? Jak miał wyglądać atak naszych wojsk na północne Niemcy oraz Danię? W pierwszej fali do natarcia miało ruszyć pół miliona naszych żołnierzy. Oficjalnie zakładano, że już po dwóch tygodniach zginie aż 80 procent z nich!! Przeżyje tylko co piąty... Zapraszam do Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie. Generał Jaruzelski kontra pułkownik Kukliński. Podróże Czejarka nr 144, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Ryszard Kukliński historia Polski zimna wojna

"Jedyne takie miejsce". Podziemne Miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu

Kilometrowej długości tunele pod wydmami, tajny obiekt zimnej wojny, czyli militarna atrakcja Świnoujścia. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić atakiem jednostek LWP na Danię, północne tereny RFN i Beneluks. Niewiele brakowało, aby w XXI wieku ten kompleks został wysadzony. Uratowali go pasjonaci. Pięć wielkich schronów połączonych kilometrem korytarzy tworzy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. 
Zobacz więcej na temat:  Wolin Roman Czejarek Świnoujście Piotr Piwowarczyk Ryszard Teterycz Adam Jakubowski historia Polski Uznam Borne Sulinowo Legnica zimna wojna Ryszard Kukliński Józef Szaniawski

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II historia Polski komunizm Michaił Gorbaczow Józef Glemp

"Zbrodnia dokonana z premedytacją". Dr Gontarczyk o pacyfikacji kopalni Wujek

- Propaguje się m.in. wersję córki gen. Wojciecha Jaruzelskiego, że ten rzekomo strasznie się zdenerwował i zmartwił, iż w kopalni Wujek zginęli ludzie. Nie wierzmy w takie brednie. Komuniści liczyli się z ofiarami. Ta zbrodnia została dokonana z premedytacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Piotr Gontarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL komunizm społeczeństwo stan wojenny kopalnia Wujek

Dr Majchrzak: internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego

Dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku wprowadził do ówczesnego prawa w PRL instytucję internowania jako formę represji wobec działaczy "Solidarności". Była to arbitralna decyzja administracyjna  komendanta milicji bez możliwości odwołania i określenia czasu trwania. - Internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego - uważa dr Grzegorz Majchrzak z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dorota Truszczak IPN internowani