Polskie Radio
Section05
Zakopane

Jubileuszowa Wiosna Jazzowa Zakopane 2024. Relacje w radiowej Jedynce

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024 symbolicznie rozpoczęła się w tym roku prologiem muzycznym United Europe Jazz Festival, który odbył się pierwszego dnia wiosny. Artyści Anna Gąsienica Byrcyn & Sitkowski Band na scenie Klubokawiarni Stacji Kultura Zakopane zaprezentowali projekt "Jazz Meets The Beatles". Organizatorami festiwalu są Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Program 1 Polskiego Radia objął wydarzenie patronatem medialnym. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Zakopane Polskie Radio Marcin Kusy

"Urzeczeni" - wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka: Tatry wciąż pociągają artystów

- Niektórzy polują na pewien kadr całymi dniami, inni różnie przetwarzają jeden motyw, tworzą całą tematyczną serię. Tatry to góry piękne i zmienne, czasami groźne, a groza też pociągała artystów, szczególnie tych XIX-wiecznych - mówiła w Dwójce Zofia Radwańska, kuratorka wystawy "Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański".
Zobacz więcej na temat:  Tatry malarstwo Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Zakopane Leon Wyczółkowski

Goralenvolk - gdzie leży prawda o ciemnej karcie w historii Podhala?

- Myśląc o II wojnie światowej, przede wszystkim myślę o ludziach. O ludziach uwikłanych w dramat wojny. O tych trudnych wyborach, bo przecież wiemy, że wojna jest złem, a zło rodzi zło. Dzisiaj może niektórym łatwo przychodzi osądzanie innych, ale kiedy popatrzymy na to, jak złożona była sytuacja w czasie II wojny, to przede wszystkim powinniśmy pochylić się nad człowiekiem - mówiła w audycji poświęconej akcji Goralenvolk prof. Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Aldona Łaniewska-Wołłk II wojna światowa Zakopane III Rzesza nazizm Dwójka Goralenvolk

Muzeum "Palace" - w dawnej siedzibie gestapo zwanej Katownią Podhala

Willa "Palace" to miejsce pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Od minionego piątku muzeum jest dostępne dla zwiedzających. O ekspozycji oraz historii miejsca w "Trójce do trzeciej" opowiedział Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zakopane Willa Palace Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Michał Murzyn Justyna Grabarz gestapo II wojna światowa

Otwarcie muzeum w dawnej "Katowni Podhala" - Willi Palace w Zakopanem

W piątek w Zakopanem zostanie otwarty budynek Muzeum Palace - miejsca pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Placówka powstała dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Tatrzańskiego, a koszt inwestycji to 21 mln zł. Ekspozycja stała zostanie zaprezentowana tam 27 marca.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Zakopane Podhale

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka