Polskie Radio
Section05
Zbigniew Krajewski

Miłość jak fundament. O uczuciu, które uskrzydla i potrafi wiele przetrwać

Są razem od trzydziestu lat. Jak to się mówi - na dobre i na złe. Czerpią od siebie nawzajem dobro, sposoby rozwiązań wielu problemów i moc we wspólnym tworzeniu domu dla niepełnosprawnego dziecka. O tym, jak miłość potrafi uskrzydlać i być fundamentem opowiadali Agnieszka i Tomasz Oczkowscy z Torunia.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski miłość rodzina małżeństwo społeczeństwo dzieci choroba

Antonina Wilkońska. Kim była siostra Ignacego Jana Paderewskiego?

On był jednym z ojców niepodległości i genialnym pianistą, ona natomiast żyła cały czas w jego cieniu. - Pierwsze lekcje muzyki rodzeństwo odbywało razem. Tak samo razem grali pierwsze koncerty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Lis, autorka książki "Siostra wirtuoza". Jak wyglądały relacje rodzeństwa: Ignacego Jana Paderewskiego i Antoniny Wilkońskiej?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha Ignacy Jan Paderewski

Kto zaszczepił miłość do muzyki u Tomasza Szczepanika?

"Dom tworzą ludzie, a nie liczba pokoi" - tak może powiedzieć jeden z czterech braci z małych Bogoniowic, Tomasz Szczepanik z grupy Pectus. Był przecież wychowany w kulcie pracy i szacunku wobec starszych. W rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim artysta opowiedział o swoim dzieciństwie, świątecznych tradycjach i muzycznych korzeniach w rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  piosenka Zbigniew Krajewski KULTURA Pectus Tomasz Szczepanik

Wspomnienia ocalone od zapomnienia. Sylwia Kubik i jej książka "Pod obcym niebem"

Nowa powieść Sylwii Kubik pt. "Pod obcym niebem" zadedykowana jest jej dziadkom, których życiorysy stały się podstawą historii przedstawionej w książce. Autorka poprzez swoje dzieło pokazuje wartość wspomnień osób w kwiecie wieku. - Zbierajmy i zapisujmy takie wspomnienia, które później możemy przekazać naszym dzieciom - zachęca Sylwia Kubik.
Zobacz więcej na temat:  książki Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski literatura

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia patriotyzm Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Białystok Związek Radziecki

Powieści podróżnicze i niechlubny epizod wojenny. Szklarski oczami biografa

Zaczynał jako autor powieści dla dorosłych, stworzył też postać Tomka Wilmowskiego; był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a jego miastem po wojnie aż do śmierci były Katowice, ale… na życiorysie Alfreda Szklarskiego, który wychował pokolenia ludzi marzących o dalekich podróżach, kładzie się pewien cień.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Alfred Szklarski Jarosław Molenda Małgorzata Raducha

Opieka nad seniorem za granicą. Czy budowana więź przypomina tę rodzinną?

Czego dowiadujemy się o relacjach osób starszych z rodziną, gdy opiekujemy się nimi za granicą? I jaką wiedzę o sobie przy tej okazji zyskujemy, gdy sami jesteśmy w wieku mocno średnim? O tym w swojej książce opowiada Agata Strzałka z Żywca, która od kilku lat pracuje w Niemczech jako opiekunka i właśnie wydała pełną humoru, ale i refleksji książkę pt. "Jeszcze nie zwariowałam". 
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski praca za granicą Niemcy Małgorzata Raducha zatrudnienie społeczeństwo rodzina