Polskie Radio
Section05
Zbigniew Krajewski

Opieka nad seniorem za granicą. Czy budowana więź przypomina tę rodzinną?

Czego dowiadujemy się o relacjach osób starszych z rodziną, gdy opiekujemy się nimi za granicą? I jaką wiedzę o sobie przy tej okazji zyskujemy, gdy sami jesteśmy w wieku mocno średnim? O tym w swojej książce opowiada Agata Strzałka z Żywca, która od kilku lat pracuje w Niemczech jako opiekunka i właśnie wydała pełną humoru, ale i refleksji książkę pt. "Jeszcze nie zwariowałam". 
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski praca za granicą Niemcy Małgorzata Raducha zatrudnienie społeczeństwo rodzina

Nana Mouskouri, Joe Dassin. Muzyczna podróż po Europie

Zapraszamy na muzyczną wyprawę po Starym Kontynencie, w której kolejne przystanki w naszej podróży wyznaczane są nagraniami z radiowego archiwum. Naszymi przewodnikami są ambasadorka greckiego śpiewu na całym świecie Nana Mouskouri oraz Joe Dassin, Amerykanin odnajdujący we Francji drugą ojczyznę, dwoje artystów, wykonujących przeboje tak bardzo kojarzące się ze słońcem i pięknem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski muzyka rozrywkowa Eleni Ziemia słońce Grecja Eurowizja Śródziemne Morze Lato z Radiem kreta Ateny Francja emilia krakowska Bohdan Łazuka

Filipinki - pierwszy polski girlsband. "Były fenomenem na skalę światową"

Powstał w Szczecinie przy Technikum Handlowym na piętnastolecie tej szkoły. Pierwszy polski girlsband szybko zawojował sceny muzyczne w Polsce takimi przebojami, jak: "Serwus, panie Chief", "Tylko raz", "Do widzenia, profesorze". Mowa o żeńskim zespole "Filipinki", który zyskał popularność nie tylko wśród rówieśników, lecz także wśród wszystkich pokoleń odbiorców. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski piosenka Ryszard Poznakowski Mateusz Święcicki zespół Alibabki KULTURA

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

Zakopiański Festiwal Literacki. Kto sięgnie po główną nagrodę?

W stolicy polskich Tatr trwa siódma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Już dziś poznamy nazwisko zdobywcy Nagrody Literackiej Zakopanego. - Cały czas ukazują się książki dotyczące Zakopanego, Tatr, górskości i sportowców, którzy chodzą po górach. To jest wspaniałe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Janko, przewodnicząca kapituły.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Zakopane

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. "Wracamy, aby przypomnieć, że jesteśmy"

Joanna Trzepiecińska, Henryk Talar, Michał Milowicz, Katarzyna Maciąg, Przemysław Sadowski i Lesław Żurek odsłonili w Międzyzdrojach w Alei Gwiazd odciski swoich dłoni. - To pewnego rodzaju nobilitacja. My jednak jesteśmy skromni i staramy się po prostu robić swoje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. To prestiżowe wydarzenie powraca po długiej przerwie spowodowanej pandemią.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Międzyzdroje Joanna Trzepiecińska Olaf Lubaszenko Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Klub seniorek ze wsi Łubin Rudołty. Wypiekają, szyją, wyszywają

Co robić, gdy w życie wkrada się starość i samotność, a słabsze momenty zdarzają się coraz częściej? Swój sposób mają na to aktywne seniorki ze wsi Łubin Rudołty w gminie Bielsk Podlaski. - Trzeba tylko chcieć i choroba przejdzie. Jak tutaj przychodzę, to nic mnie nie boli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jedna z seniorek.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zdrowie aktywność fizyczna starość Podlasie Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha

Średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela

Do pieszych wędrówek z plecakiem na ramionach i korzystaniu z tanich noclegów na szlakach w Europie zachęcają dwie Pomorzanki. Pani Aleksandra i pani Barbara skończyły 70 lat. Te aktywne i pełne pasji siostry podróżują w ten sposób - na własnych nogach od wielu lat. Za nimi już setki tysięcy kilometrów. Nigdy nie decydują się na wycieczki z biurami podróży, a obecnie postanowiły wyruszyć średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Santiago de Compostela turystyka senior pielgrzymka