Polskie Radio
Section05
Ameryka Północna

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Prezydent Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Wołodymyr Zełenski Marek Wałkuski

TYLKO U NAS Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Wołodymyr Zełenski Marek Wałkuski

Doradca Białego Domu: wierzymy, że Polska będzie wspierać Ukrainę

Doradca prezydenta USA Jake Sullivan wyraził przekonanie, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę. Dodał, że Biały Dom będzie się konsultować z polskim rządem, aby upewnić się, że Stany Zjednoczone w pełni rozumieją stanowisko Polski w tych kwestiach - o szczegółach korespondent Polskiego Radia, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Biały Dom wojna na Ukrainie wojna 2023 Marek Wałkuski

"Ta brutalna wojna musi się skończyć". Andrzej Duda dla CNN o rosyjskim imperializmie i wsparciu Ukrainy

Zachodnie wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niewzruszone, ta pomoc jest gwarancją tego, że w przyszłości zapanuje pokój, a rosyjski imperializm zostanie pokonany - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, przeprowadzonym przy okazji wtorkowego wystąpienia polskiego przywódcy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  USA Andrzej Duda ONZ ŚWIAT Ameryka Północna Nowy Jork Turcja Recep Tayyip Erdogan

Biden na szczycie ONZ: nie pozwolimy na rozbiór Ukrainy. Musimy odstraszyć agresora

Prezydent USA Joe Biden, zabierając głos w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych podkreślił, że to Rosja jest dziś głównym czynnikiem destabilizującym pokój na świecie. Szef Białego Domu podkreślał, że jeśli dziś społeczność międzynarodowa pozwoli na rozbiór Ukrainy, wówczas żaden kraj na świecie nie będzie się mógł czuć bezpiecznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Joe Biden Ameryka Północna USA Nowy Jork

Prezydent Andrzej Duda wystąpi w ONZ. "Chodzi o przeciwstawienie się rosyjskiej narracji"

Przebywający w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wygłosi dziś przemówienie na forum Zgromadzania Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ma mówić między innymi o kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Na dziś planowane jest także spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz więcej na temat:  USA Andrzej Duda ONZ Ameryka Północna Nowy Jork

Prezydent Andrzej Duda w ONZ. "Chodzi o przeciwstawienie się rosyjskiej narracji"

Przebywający w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wygłosi dziś przemówienie na forum Zgromadzania Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ma mówić między innymi o kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Na dziś planowane jest także spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz więcej na temat:  USA Andrzej Duda ONZ ŚWIAT Ameryka Północna Nowy Jork

Biały Dom reaguje ws. polskiego embarga na ukraińskie zboże: to suwerenna decyzja

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wyjaśnił, że USA nie zamierzają ingerować w kwestię embarga na ukraińskie zboże. Wprowadzenie przez Polskę oraz inne kraje takich ograniczeń Biały Dom nazwał "suwerenną decyzją". - Hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - zaznaczył Kirby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Biały Dom Ukraina zboże embargo GOSPODARKA

Joe Bidenowi grozi impeachment. Prof. Lewicki: jest to zapowiedź walki politycznej

Republikanie chcą postawić Joe Bidena w stan oskarżenia w związku z rzekomymi nadużyciami władzy. Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy polecił formalne wszczęcie śledztwa w ramach procedury impeachmentu prezydenta Bidena, twierdząc, że dotychczas zgromadzone dowody "malują obraz korupcji" w rodzinie prezydenta, a on sam kłamał na temat swojego udziału w tych przedsięwzięciach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Stany Zjednoczone Joe Biden Ameryka Północna USA

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Negocjacje umowy na projekt posuwają się naprzód

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że niedługo zostanie podpisana umowa na zaprojektowanie przez amerykańskie firmy elektrowni atomowej na Pomorzu. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przedstawicielami Departamentu Energii oraz firm Westinghouse i Bechtel.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia atom ŚWIAT USA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

System obrony przeciwrakietowej dla Polski. Departament Stanu USA wydał zgodę na ogromne zakupy

Amerykański rząd zatwierdził sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS). Szacunkowa wartość kontraktu ma wynieść do 4 miliardów dolarów. Departament Stanu wystąpił do Kongresu o zgodę na transfer uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA