Polskie Radio
Section05
awarie

Nowa afera wokół "Czajki". Rafał Trzaskowski bagatelizuje sprawę

- Na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku była informacja o awarii spalarni ścieków - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że doszło wtedy do awarii tylko jednego z elementów spalarni. Wcześniej Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji potwierdziło, że do awarii doszło pod koniec ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie zanieczyszczenie awarie awaria w oczyszczalni Czajka

MPWiK przyznaje: w "Czajce" od niemal roku awaria spalarni

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie potwierdza, że pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Od tego czasu wyspecjalizowane firmy wywożą nieczystości z oczyszczalni "Czajka" - łącznie do środy było to ponad 100 tysięcy ton osadów, czytamy w komunikacie MPWiK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie zanieczyszczenie awarie awaria w oczyszczalni Czajka

ANALIZA Awaria "Czajki", czyli śmierdząca inwestycja za 3,7 mld złotych

We wtorek 27 sierpnia doszło do awarii rurociągu doprawadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka", w następstwie czego rozpoczęto wylewanie nieczystości wprost do Wisły. Jak wskazują eksperci, błędy popełniono już w fazie projektowej, a władze stolicy zlekceważyły ostrzeżenia dotyczące ryzyka awarii. W ciągu tygodnia od awarii doszło do zrzutu ponad miliarda litrów nieoczyszczonych ścieków komunalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa zanieczyszczenie awarie

Doradca prezydenta ws. "Czajki": miasto musi przedstawić rozwiązanie

- Następuje awaryjny zrzut ścieków do Wisły. W związku z dużymi opadami nie można było odebrać wszystkich nieczystości. Podobne problemy będą się powtarzać, a przed nami jest zima i kwestia zamarzającej rzeki - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa awarie zanieczyszczenie środowisko Wisła Ryszard Gromadzki rzeka przyroda

R. Trzaskowski: współpracuję z rządem, ścieki są oczyszczane

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do awarii kolektora oczyszczalni "Czajka" poinformował, że rozpoczęto oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą i nieczystości płynące do Wisły z godziny na godzinę są bardziej bezpieczne. Zapewnił również o ścisłej współpracy władz Warszawy z rządem w sprawie budowy mostu pontonowego na Wiśle. - Rozważamy puszczenie tych specjalnych rur mostem Marii Skłodowskiej, myślimy też nad innymi rozwiązaniami, o których informujemy przedstawicieli rządu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Rafał Trzaskowski awarie zanieczyszczenie

Marek Gróbarczyk: w Wiśle jest po prostu skondensowany ściek

- Negatywnym elementem sytuacji w Warszawie jest to, że dzisiaj na Wiśle mamy około 50 centymetrów wody. Przy natężeniu wpływających ścieków w takiej ilości faktycznie jest to woda toksyczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wisła rzeka Płock awarie ochrona środowiska ekologia Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi