Polskie Radio
Section05
Dąbrowa Górnicza

Trenują pamięć przy czteroosobowym stole. Brydż staje się coraz bardziej popularny?

Rozwija logiczne myślenie, uczy umiejętności przewidywania i podejmowania szybkich decyzji - mowa o brydżu, jednej z najpopularniejszych gier karcianych, dzięki której seniorzy z Dąbrowy Górniczej ćwiczą umysł. Spotkania w ramach, działającego w mieście Klubu Karo są otwarte i może wziąć w nich udział, do czego gorąco zachęcają uczestnicy cotygodniowych rozgrywek. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo senior rozrywka umysł pamięć Dąbrowa Górnicza śląskie

"Miejski grunt…". Jak unowocześniano polskie miasta

"Istnienie Rosji jako sąsiada w istotnym stopniu zdeterminowało naszą przygodę z nowoczesnością" - pisze prof. Rafał Matyja w książce "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością". - Zdanie to mówi nam o pewnym nieszczęściu historycznym, które dotknęło najbardziej ziemie zaboru rosyjskiego, a później dotknęło także całą Polskę, ponieważ to, że mieliśmy ustrój socjalistyczny, czy komunistyczny, to tylko mała część prawdy; my mieliśmy go w wydaniu sowieckim - mówił prof. Matyja na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Antoni Dudek miasto historia Polski historia Europy Łódź Dąbrowa Górnicza Poznań Galicja

Szef SLD: proponuję opozycji przedwyborczy pakt

Umowa miałaby obejmować: dopilnowanie uczciwości wyborów samorządowych, poparcie w drugich turach kandydatów opozycji i niewchodzenie po wyborach w koalicje z PiS. Podczas konwencji wyborczej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Dąbrowie Górniczej Włodzmierz Czarzasty skierował także ofertę pomocy Robertowi Biedroniowi, o ile ten stworzy program lewicowy i będzie chciał stanąć na czele ruchu lewicowego.
Zobacz więcej na temat:  Dąbrowa Górnicza Włodzimierz Czarzasty Sojusz Lewicy Demokratycznej wybory samorządowe 2018 POLSKA polityka