Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce marcin wasilewski Dwójka Jazz Paweł Siwek

Ulicy Gęsiej już nie ma. Wystawa w muzeum POLIN

- Na pustce, na zgliszczach bardzo szybko wyrasta miasto, ale to, co jest po wojnie nie przemienia się w żaden skansen, jest to żywe, funkcjonujące osiedle. To unikatowa rzecz w skali Europy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Leociak, współkurator wystawy "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Historii Żydów Polskich Dwójka

Anna Łazar: projekt "Stół kobiet" odnosi się do historii domu Nałkowskich

- W Domu nad Łąkami w Wołominie mieszkali Wacław, Zofia, Hanna i Anna Nałkowscy. Był to dom związany z tradycją polskiej postępowej inteligencji, która miała bardzo dużo etycznego zapału do tego, żeby przeciwdziałać nierównościom i wykluczeniom, a także żeby pod koniec XIX wieku mówić o prawach kobiet - mówiła kuratorka artystyczno-historycznego przedsięwzięcia "Stół kobiet".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Wołomin Zofia Nałkowska muzeum Bartosz Panek Dwójka

Tadeusz Dąbrowski: Sorrentino jako literat jest tu bezczelny

- Moja lektura z ostatniego tygodnia to książka Paolo Sorrentino pt. "Nieistotne wizerunki". Okazuje się, że ten znany reżyser bywa również pisarzem. We współpracy z pewnym fotografikiem stworzył bardzo ciekawy projekt artystyczny, który polega na tym, że Sorrentino dopisuje charakterystyki postaci do zdjęć. Robi to na podstawie samego ich wizerunku, nic o nich nie wie - mówił poeta.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka książki Dorota Gacek Paolo Sorrentino

Zofia Stanecka: nie chciałam laurki dla Dominika Połońskiego

- Nie chciałam pisać książki o dzielnym człowieku, który przezwyciężył chorobę. Bardzo chciałam, żeby to była książka po prostu o muzyku, o jego wrażliwości, o tym, że to jak grał było też związane z tym, kim był - mówiła autorka książki poświęconej przedwcześnie zmarłemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Połoński Zofia Stanecka Bartosz Panek biografia Dwójka

Zostanie słowo. Biografia Kazimierza Wierzyńskiego

- Z jednej strony chciałem pokazać Wierzyńskiego jako żywego człowieka zanurzonego w pewnym kontekście politycznym tamtego czasu. Jako piłsudczyka i niezłomnego emigranta. A z drugiej strony było dla mnie ważne spojrzenie na niego jako na artystę - mówił w Dwójce Wojciech Wencel, autor książki "Sens ponad klęską". Tytuł to cytat z wiersza Wierzyńskiego z tomu "Czarny polonez". 
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Dorota Gacek poezja Dwójka

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka 1920 matematyka szyfrowanie Małgorzata Szymankiewicz

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: Jan Krenz to postać wyjątkowa

- W 1995 roku po raz pierwszy Polskie Radio uhonorowało dwóch dyrygentów. Pierwszym, który otrzymał ten zaszczytny tytuł był Jan Krenz. Nieprzypadkowo więc w tym roku seria rozpoczyna się wydawnictwem dwupłytowym z wybranymi nagraniami, które Jan Krenz zrealizował dla Polskiego Radia - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia o specjalnym albumie "Jan Krenz Diamentowe Batuty".
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Płyty Polskiego Radia Małgorzata Małaszko Dwójka Paweł Siwek

Cappella Angelica. Festiwal, na którym grają Anioły Mariackie

- Są to XVIII-wieczne rzeźby z dawnego prospektu organowego organów, które były niegdyś największym instrumentem w tej części świata. W czasie wojny organy zdemontowano i ich elementy uległy rozproszeniu, ale anioły się odnalazły. Są to figury ludzkiej wielkości, które trzymają w rękach instrumenty z epoki - mówiła Maja Miro-Wiśniewska, dyrektor Festiwalu Cappella Angelica w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Dwójka online koncerty Paweł Siwek