Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Marcin Świątkiewicz: utwory, które zagram łączy hasło "nieskończone"

- Przede wszystkim pojawi się muzyka dawna, ale będzie też trochę improwizacji. Improwizacja to powód, dla którego zająłem się muzyką dawną, bo kiedy byłem uczniem szkoły muzycznej, to już wtedy wydawała mi się ważna - mówił w Dwójce jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów i kompozytorów młodego pokolenia, gospodarz najbliższego koncertu w cyklu "Domówka z Dwójką" (25.07).
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Jakub Kukla Dwójka

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

- Otóż problem nacjonalizmu i rasizmu u dwóch bardzo różnych pisarzy kieruje uwagę czytelnika do współczesności, do rzeczy najbardziej aktualnych. My przez cały czas zmagamy się z tą problematyką - podkreślił gość "Literackich witamin" prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura Włodzimierz Bolecki Józef Mackiewicz Zofia Nałkowska nacjonalizm rasizm KSIĄŻKA

Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

- Jak i po co opowiada nam naszą historię Marek Rymkiewicz? Od strony ducha, czyli w sposób, który znamy z dawnej literatury polskiej, przede wszystkim romantyzmu, próbując doszukać się w historii Polski jakiegoś porządku, który byłby porządkiem wykraczającym poza czystą logikę wydarzeń historycznych czy bezład wydarzeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Wacław Holewiński Dwójka

Jan Ołdakowski: musimy budować wspólnotę w czasie obchodów wybuchu Powstania

- Oni uważają, że w najtrudniejszych momentach warto zachować ducha, warto zachować humor, wigor, uczą nas tego i wymagają od siebie. Będą takie wydarzenia, na które przyjdą tylko oni. Właśnie dlatego, żeby zachować bezpieczeństwo. - tak Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, mówił o Powstańcach i o planach placówki związanych ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Dwójka Jakub Kukla Mela Koteluk Krzysztof Kamil Baczyński

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce marcin wasilewski Dwójka Jazz Paweł Siwek

Ulicy Gęsiej już nie ma. Wystawa w muzeum POLIN

- Na pustce, na zgliszczach bardzo szybko wyrasta miasto, ale to, co jest po wojnie nie przemienia się w żaden skansen, jest to żywe, funkcjonujące osiedle. To unikatowa rzecz w skali Europy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Leociak, współkurator wystawy "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Historii Żydów Polskich Dwójka

Anna Łazar: projekt "Stół kobiet" odnosi się do historii domu Nałkowskich

- W Domu nad Łąkami w Wołominie mieszkali Wacław, Zofia, Hanna i Anna Nałkowscy. Był to dom związany z tradycją polskiej postępowej inteligencji, która miała bardzo dużo etycznego zapału do tego, żeby przeciwdziałać nierównościom i wykluczeniom, a także żeby pod koniec XIX wieku mówić o prawach kobiet - mówiła kuratorka artystyczno-historycznego przedsięwzięcia "Stół kobiet".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Wołomin Zofia Nałkowska muzeum Bartosz Panek Dwójka