Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Szymon Kuśmider: dramat "Wyszedł z domu" jest tekstem współczesnym

- To materiał, który ma swój rytm, swoje dźwięki, swoje jedno, drugie, trzecie dno. I kiedy się siedzi w domu w pandemię, to ma się wrażenie, że ten tekst został napisany dwa lata temu, a nie w połowie lat 60. i tylko człowiek czeka, żeby to dać aktorom do czytania - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Wyszedł z domu" realizowanego na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Robert Ziębiński: lockdown upłynął mi w sennych amerykańskich miasteczkach

- Mam taką maniakalną potrzebę bezustannego grzebania po antykwariatach i wyciągania różnych cudów, które się w Polsce ukazały, a wszyscy o nich zapomnieli, tak jak np. powieść Davida Morrella "Totem". To historia o małym miasteczku, w którym zaczyna dziać się coś złego - opowiadał w Dwójce dziennikarz i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Robert Ziębiński Kinga Michalska KSIĄŻKA

Bartek Wąsik z grupą Kwadrofonik nagrał płytę z Melą Koteluk

- Po raz pierwszy przeżyłem coś takiego, że współpracowałem z artystką, z którą widziałem się tylko raz na żywo, a potem spotykaliśmy się online kilka dni w tygodniu na intensywnych próbach. Nagle w połowie maja okazało się, że przygotowaliśmy 10 piosenek, które za chwileczkę ujrzą światło dzienne - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik Dwójka Mela Koteluk Kwadrofonik Paweł Siwek online płyta

Jaki wpływ miała francuska kultura na osiemnastowieczną Polskę?

Jednym z paradygmatów badań nad kulturą Rzeczpospolitej w XVIII wieku jest przekonanie, że pozostawała ona pod wpływem kultury francuskiej. Wiek XVIII miał być nad Wisłą stuleciem, w którym mówiono po francusku, masowo importowano wyroby luksusowe znad Sekwany, a w malarstwie imitowano pastelowy styl Bouchera. Oświeceni patroni sztuk naśladowali rzekomo działania paryskich elit, narzekając na mizerny stan artystycznej sceny Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Katarzyna Kobylecka HISTORIA NAUKA

"Symfonia na 444 głosy". Muzyczny podręcznik bez teoretyzowania

- Sama koncepcja wyboru tekstów, jeżeli się ją robi według tradycyjnej, akademickiej formuły jest w gruncie rzeczy dosyć męcząca. Ja natomiast wpadłam na taki pomysł: jakie są najważniejsze pytania dotyczące muzyki i co do powiedzenia na te temat mają różni ludzie, ale nie teoretycy, muzykolodzy czy historycy - mówiła Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Symfonia na 444 głosy".
Zobacz więcej na temat:  komponowanie książki Jakub Kukla Dwójka muzykolog