Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Jakub Jakowicz: antygwiazdorstwo to mój sposób na kontaktowanie się z muzyką [WIDEO]

- Ten zawód ma różne oblicza. Myślę, że jako syn muzyków, który wyrósł w pewnej filozofii tego zawodu i stykał się z różnymi ludźmi na swojej drodze, widziałem sporo odsłon tego. Człowiek szuka oczywiście jakieś swojej wersji i sposobu na to, żeby kontaktować się z muzyką i słuchaczami. Mnie bliska jest taka, mówiąc w dużym skrócie, antygwiazdorska wersja - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Agata Kwiecińska pedagog Jakub Jakowicz Dwójka MUZYKA KULTURA Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Wojciech Cegielski: wojnę łatwiej opisać obrazem niż dźwiękiem

- Obraz działa na wszystkie zmysły, dlatego łatwiej jest coś opisać obrazem niż dźwiękiem. Z drugiej strony za to nam płacą i do tego zostaliśmy wyszkoleni. Te wszystkie lata ćwiczeń, szkoleń, pracy pod bokiem starszych kolegów są właśnie po to, żeby opowiedzieć tę wojnę słowami - mówił w Dwójce Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny Polskiego Radia i dyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej - IAR.
Zobacz więcej na temat:  Korespondenci Zagraniczni Jakub Jamrozek Andrzej Zieliński Wojciech Cegielski Jacek Czarnecki Andrzej Mietkowski Maksymilian Rigamonti Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Anna Wojtacha Dwójka rocznica

Alex Weiser: koncert "Tfiles" pisałem tak, jakbym pisał pieśń

- Historia koncertu "Tfiles" zaczęła się od propozycji ze strony Andrzeja Cieplińskiego i Kajetana Prochyry. Po wysłuchaniu płyty z moim cyklem pieśni "and all the days were purple", poprosili mnie o stworzenie koncertu klarnetowego. Chcieli, bym stworzył dzieło właśnie w tym gatunku, które byłoby jednocześnie osadzone w tym samym świecie brzmieniowym, co moje pieśni - mówił w Dwójce kompozytor Alex Weiser. Jego utwór prawykonano w piątek (23.02) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Krzysztof Dziuba koncert Dwójka MUZYKA KULTURA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie klarnet Michał Klauza Andrzej Ciepliński jidysz Alex Weiser Aldona Łaniewska-Wołłk

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie – od pomocy materialnej do eksperckiej

- Przed 2 lata nasza działalność bardzo ewoluowała. Centrum powstało jako organizacja skupiająca pomoc bardzo wielu organizacji krajowych i zagranicznych. Naszym najważniejszym zadaniem na początku była koordynacja tej pomocy. Następnie skupialiśmy się na potrzebach instytucji w Ukrainie, które z czasem też się zmieniały. Wraz z tym rozszerzała się nasza działalność. Od pomocy materialnej przeszliśmy do pomocy eksperckiej - mówiła w Dwójce prawniczka Aleksandra Brodowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek wojna na Ukrainie Ukraina zabytki dziedzictwo narodowe Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie KULTURA Dwójka Ukraina Aleksandra Brodowska UNESCO raport Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kasia Stańczyk: polska fotografia jazzowa stoi na bardzo wysokim poziomie

- Muzyka jazzowa to nie rock, na scenie mamy mnóstwo pulpitów, muzycy grają z nut. Ich oblicze skutecznie zasłaniają nam również mikrofony i statywy. Musimy się jakoś pomiędzy nimi odnaleźć, bardzo ważne jest również światło na scenie - mówiła w Dwójce fotografka Kasia Stańczyk. - Trzeba sobie radzić w każdych warunkach, czasami uciekam w zdjęcia czarno-białe lub niedoświetlone - dodał fotograf Piotr Banasik.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Jazz fotografia Dwójka Kasia Stańczyk Piotr Banasik Sławek Przerwa zdjęcia

Włodek Pawlik i "Night in Calisia". Koncert 10 lat po Grammy Awards

- Byłem zszokowany już samym faktem, że zostałem nominowany. To było w grudniu rano - zima, Warszawa, śnieg. Zadzwonił do mnie krytyk muzyczny wtedy pracujący dla Rzeczpospolitej Marek Dusza i mówi, że jestem nominowany do Grammy. Myślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik. Właśnie mija 10 lat, odkąd jego płyta "Night in Calisia" otrzymała prestiżową amerykańską nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Kalisz Grammy Awards Jazz Jakub Kukla Dwójka Randy Brecker płyta Podlasie

Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek

- Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek - mówił w Dwójce Filip Hillesland, współreżyser filmu "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Filip Hillesland Maciej Ślesicki Paweł Siwek kino Dwójka

Paweł Reszka: zawsze chciałem napisać książkę o miłości i chyba się udało

"Stolik z widokiem na Kreml" to, jak zgadza się autor książki Paweł Reszka, historia o utraconej miłości. - Rosja była krajem, który bardzo lubiłem, w którym spędzałem sporo czasu. Moskwa to było trochę moje drugie miasto, bardzo dobrze się tam czułem. A teraz trochę się pozmieniało… - mówił gość radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka Jakub Kukla Rosja książki Dwójka Dwójka Ukraina Ukraina wojna na Ukrainie KULTURA

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Łukasz Garlicki aktor Dwójka Teatr Polonia Warszawa premiera spektakl Józef Stalin Konstanty Stanisławski

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Euromajdan Krym aneksja Paweł Siwek Piotr Pogorzelski Dwójka Wiktor Janukowycz

Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024. "Na Śląsku powstaje unikalna kultura techniczna"

- Od końca XX wieku przekształceniu uległ model, który napędzał Śląsk od 150 lat. Z jednej strony kopalnie są zamykane, huty znikają, jak Huta Królewska w Chorzowie, po której nie zostało nic. Jednocześnie Śląsk się zmienia, zadaliśmy sobie pytanie, co nauka i edukacja mogłyby zrobić w tym procesie. Okazało się, że mogą być nowym przemysłem Śląska, tworzą nowe dobra, wszystko, co powstaje wokół świata akademickiego - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katowice Europejskie Miasto Nauki Jakub Kukla NAUKA Dwójka edukacja Ryszard Koziołek Uniwersytet Śląski w Katowicach

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio inżynieria dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM KULTURA Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

Sinfonia Varsovia - 40 lat orkiestry. "W nowej siedzibie będzie magicznie i przepięknie"

- Inwestycję rozpoczęliśmy 5-6 miesięcy temu. Z okna swojego biura widzę, jak te wszystkie wielkie urządzenia i maszyny intensywnie pracują. Dzieje się tak po to, by wszystkich państwa zaprosić już w przyszłym roku, w okolicach września - października, na otwarcie pierwszego minisezonu orkiestry już przy Grochowskiej 272 - mówił w Dwójce Janusz Marynowski - dyrektor Sinfonii Varsovii, która świętuje 40-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski jubileusz Dwójka Yehudi Menuhin MUZYKA KULTURA inwestycje

Piotr Moss: Jerzy Maksymiuk mówił, że piszę przeciwko dyrygentowi

- Jerzy Maksymiuk mówił, że to jest bardzo trudne dla dyrygenta, że ja piszę trochę przeciwko dyrygentowi, że dużo zmieniam, że tam pojawia się metrum i 5/8, i 2/4. No co zrobić, ja to tak czuję - mówił w Dwójce Piotr Moss. Kompozytor odwiedził nas tuż po swoim koncercie z okazji 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak muzyka współczesna kompozytor Piotr Moss jubileusz Dwójka Grażyna Bacewicz Jerzy Maksymiuk