Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Marcin Zdunik: transkrypcja wiolonczelowa rzuca nowe światło na utwory Mozarta

- Praktyka transkrypcji utworu była w czasach Mozarta praktyką nagminną, bo często pojawiała się potrzeba, by szybko powstał utwór na niestandardowy skład, a ponieważ nie było czasu na stworzenie nowego dzieła, wówczas kompozycję istniejącą przerabiało się na dane instrumentarium. Poniekąd my też poszliśmy tym tropem - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, który wraz ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską nagrał album "Mozart. Symphonies & Duo".
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Marcin Zdunik Jakub Kukla muzyka klasyczna Dwójka

Ksawery Szlenkier: świat Wyszyńskiego to obszar pytań o dobro i zło

- My opowiadamy o człowieku, który - zanim stał się niezłomnym kardynałem - musiał stoczyć poważną walkę wewnętrzną, znaleźć siłę, aby nie nienawidzić nieprzyjaciół. To był długi i trudny proces. Chodziło mi o to, żeby mój bohater nie był pewien, wahał się, w oczach widzów był na krawędzi załamania i się wzmacniał - tak o kreowanej przez siebie tytułowej postaci w filmie "Wyszyński -​ zemsta czy przebaczenie" mówił na antenie Dwójki aktor Ksawery Szlenkier.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Stefan Wyszyński Dwójka film polski

Alexander Humala: po koncertach nie mogę spać

- To tak niestety nie działa: zagrałeś koncert, zostawiasz to w szufladzie i idziemy dalej. Rozmawiałem z różnymi ludźmi i wydaje mi się, że większość artystów ma podobnie. Występ jest tak dużym przeżyciem, że trochę trudno to odpuścić. Wydaje mi się też, że nie ma co odpuszczać, bo od tego rośnie także doświadczenie, tzw. dojrzałość muzyczna - mówił w Dwójce dyrygent białoruskiego pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA

Janusz Klejnocki: polskie kryminały pisane "po skandynawsku" brzmią sztucznie

- Twórczość np. Henninga Mankella wydaje mi się szczera. Jeśli pojawia się tam problem uchodźców czy ruchów rasistowskich w Szwecji, to rzeczywiście wynika to z tamtejszej wrażliwości, z którą miałem do czynienia. Natomiast import do Polski, taki trochę 1:1, brzmi sztucznie, plastikowo - mówił w Dwójce prof. Janusz Klejnocki, poeta i literaturoznawca, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek poezja literatura kryminał Remigiusz Mróz KULTURA Dwójka

Wiesław Ochman: słuchanie Teresy Żylis-Gary było mistycznym przeżyciem

- To była wspaniała artystka operowa światowego formatu. Jej kariera była czymś wspaniałym, a jej niezwykła pracowitość doprowadziła do tego, że stała się niezaprzeczalną gwiazdą takich teatrów jak Metropolitan Opera, Opera Paryska i wielu innych. Jej fraza była wrażliwa, od serca, potrafiła w nutach znaleźć coś jeszcze innego, bardziej uczuciowego - tak na antenie Dwójki Teresę Żylis-Garę wspominał znakomity tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara odeszli 2021 Dwójka Beata Stylińska

Nowa płyta na 20-lecie współpracy Marcin Wasilewski Trio z wytwórnią ECM

- Pierwszych nagrań dokonaliśmy wspólnie z Tomaszem Stańko na jego płytę "Soul of Things". Od tamtego momentu ta współpraca trwa i ma się dobrze. Jest to już nasz siódmy krążek w tej wytwórni - mówił w "Poranku Dwójki" Marcin Wasilewski w dniu premiery płyty "En attendant", która ukazała się nakładem słynnej monachijskiej wytwórni ECM.
Zobacz więcej na temat:  marcin wasilewski płyta Roch Siciński Dwójka MUZYKA

Atom String Quartet: Zbigniew Seifert całe życie poświęcił muzyce jazzowej

- Zdecydowaliśmy się na album z 1977 roku, mimo że sam Seifert nie był z niego w pełni zadowolony. Rzeczywiście, nie jest to najlepsza płyta w jego dyskografii, ale jest na niej wiele wspaniałych utworów - mówił na antenie Dwójki skrzypek Mateusz Smoczyński. Atom String Quartet w piątek (10.09) w ramach cyklu Jazz.PL zagrał koncert z muzyką Zbigniewa Seiferta. 
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Atom String Quartet Dwójka

Michał Klauza: obok "Wandy" nie da się przejść obojętnie

- To wspaniale, że prapremiera tego dzieła, opartego na misterium Norwida zaczyna swój artystyczny żywot i wędrówkę przez sceny Polski, Europy i świata właśnie na Wawelu - w "Poranku Dwójki" razem z Michałem Klauzą, szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenie powstałe w ramach Roku Norwida – prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Dwójka Roch Siciński muzyka klasyczna opera Joanna Wnuk-Nazarowa Wawel

Prymas Tysiąclecia - człowiek na swoje czasy

- Wskazał go umierający kardynał Hlond, prymas Polski, znał go jeszcze sprzed wojny, jako biskupa. Wiedział, że ma przygotowanie, jest świetnie wykształcony, wie co to jest marksizm, komunizm, ma doświadczenie w pracy z robotnikami z okresu przedwojennego - gościem Dwójki była Ewa Czaczkowska, historyk, publicystka, biografka kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Dwójka Wacław Holewiński

Joanna Wnuk-Nazarowa o operze "Wanda": to opowieść o miłości niemożliwej

- Nie myślałam, jak to zainscenizować, ale jak najlepiej wniknąć muzyką w fenomenalny tekst Norwida, a tego Norwida poznałam dobrze dzięki pani Halinie Jadwidze Gallowej, której dedykuję to przedstawienie. To była wielka polska aktorka i profesor - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, uczennica Gallowej w liceum muzycznym, gdzie kompozytorka zagrała legendarną Wandę. 10 września odbędzie się premiera opery jej autorstwa do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  opera Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida muzyka klasyczna

"Zanurzenie to motto tegorocznej Warszawskiej Jesieni"

- Festiwal od zawsze kojarzy się z postawą poznawczą. W tegorocznym haśle "Warszawskiej Jesieni" metaforycznie chodzi nam o wrzucenie na głęboką wodę. Także o to przeładowanie informacyjne bodźcami cywilizacyjnymi, internetem. Chciałoby się gdzieś zamknąć i niczego nie słuchać albo dokonać selekcji, a to jest próba ogarnięcia całości - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Mieczysław Kominek Warszawska Jesień Dwójka MUZYKA