Polskie Radio
Section05
dyrygent

Adam Rozlach o Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga: nie ma już "turystów konkursowych"

- Nie ma już w konkursach - także Chopinowskim czy Wieniawskiego - turystów konkursowych, którzy jeżdżą od konkursu do konkursu, grają tak średnio albo byle jak i jadą na następny konkurs. Oczywiście odpadają po pierwszym etapie. Teraz uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani - tak Adam Rozlach ocenił poziom XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska dyrygent Katowice Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Dwójka Adam Rozlach muzyka klasyczna Filharmonia Śląska w Katowicach

Jarosław Szemet: najcenniejszą nagrodą w Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga są koncerty

Zakończył się Konkurs Dyrygentów w Katowicach, a laureaci poprowadzą teraz wiele koncertów w Polsce i za granicą. - Udało nam się zdobyć ponad 40 koncertów w Polsce i zagranicą z takimi zespołami, jak Scottish Opera, London Chamber Orchestra, Orkiestra Narodowa na Łotwie i niemal 95 proc. polskich zespołów, w tym po raz pierwszy Opera Narodowa w Warszawie czy Sinfonia Varsovia - mówił dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach Jarosław Szemet.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska dyrygent muzyka klasyczna Jarosław Szemet Filharmonia Śląska w Katowicach Opera Bałtycka w Gdańsku

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Rozpoczyna się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. "Oddamy hołd jednemu z największych polskich kompozytorów"

- Jak powiedziała kiedyś wybitna znawczyni muzyki Pendereckiego prof. Regina Chłopicka, muzyka ta jest poruszająca, budzi niepokój, fascynuje i budzi kontrowersje - powiedział Andrzej Giza, dyrektor z organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Festiwal Krzysztofa Pendereckiego potrwa od 21 do 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor muzyka klasyczna dyrygent społeczeństwo POLSKA

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin dyrygent MUZYKA Karol Furtak Dwójka Los Angeles

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. "Każdy etap to będzie inny styl muzyczny"

Przed nami XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. - W I etapie dominować będą utwory klasyczne: Mozart, Beethoven, Moniuszko. W drugim etapie mamy przedstawicieli epoki romantyzmu plus koncerty z solistami, a w trzecim - pozycje dwudziestowieczne. Poziom trudności zatem wzrasta, a my będziemy mogli zobaczyć, jak uczestnicy radzą sobie w różnych stylach - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg dyrygent Monika Zając Jarosław Shemet Dwójka MUZYKA Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego to dla mnie odkrycie

- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do pokazania. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Andrzej Sułek Dwójka orkiestra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Zygmunt Noskowski

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 37 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA Andrzej Markowski Wratislavia Cantans Warszawska Jesień muzyka filmowa dyrygent kompozytor

Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka Karol Furtak dyrygent

"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  Łódź wystawa Dwójka Jakub Jamrozek kompozytor dyrygent

Agnieszka Duczmal: Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" poświęciłam 55 lat życia

- Z Orkiestrą "Amadeus" jestem związana 55 lat. Kocham instrumenty smyczkowe, im poświęciłam moje zawodowe życie. Na tym święcie nie mogło zabraknąć Mischy Maisky'ego, ten genialny wiolonczelista jest z nami podczas naszych jubileuszy od 1998 roku - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Agnieszka Duczmal Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Jakub Kukla

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Adam Wesołowski: to początek wielu karier

- Tu zaczynają się artystyczne kariery, które potem obserwujemy w znaczących orkiestrach czy operach. Program konkursu im. Grzegorza Fitelberga jest niezwykle wymagający dla dyrygentów, zgłasza się niewielu studentów. Biorą w nim udział profesjonalni, często już dość doświadczeni dyrygenci, którzy pełnią funkcje dyrektora artystycznego orkiestry lub opery - mówił w Dwójce Adam Wesołowski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg dyrygent konkurs Katowice Dwójka Jakub Kukla

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 100. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów dyrygent pianino wspomnienie dzieciństwo II wojna światowa

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla