Polskie Radio
Section05

ekologia

Shell Eco-marathon. Studenci z całego świata tworzą najbardziej oszczędny pojazd

To jeden z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów. W dniach 10-16 czerwca 2025 roku odbędzie się jubileuszowa, 40. regionalna edycja Shell Eco-marathon dla Europy i Afryki. Polska pierwszy raz w historii będzie gościła utalentowanych studentów, którzy zaprezentują swoje energooszczędne pojazdy na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim blisko Katowic.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Katowice samochody innowacje technologie klimat

Polskie Radio 24 Wakacje za darmo. Wystarczy posprzątać śmieci z plaży

- Z polskich plaż można zebrać setki ton różnorodnych odpadów. W ramach naszych działań tylko na jednym fragmencie wybrzeża potrafimy wyciągnąć kilkaset kilogramów śmieci w sezonie, więc skala problemu na długości 500 km plaż jest przerażająca - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Krzyżański, który wraz z Weroniką Rąk z fundacji Bałtyk 2.0 opowiadał o akcji sprzątania nadbałtyckich plaż.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe środowisko naturalne Bałtyk

Samochód, pociąg, samolot, a może rower? Pomyślmy o ekologicznym urlopie

Jadąc samochodem, kupując parę butów lub grillując, przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to nasz ślad węglowy. W jaki sposób możemy dokonywać bardziej przyjaznych dla klimatu wyborów? Jak obliczyć ślad węglowy swojej podróży wakacyjnej? 
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie klimat podróże pociągi samochody Sława Bieńczycka samoloty infografika

Zielone godziny. Chronimy planetę i portfele

Sposób na prywatną, domową ekologię? - Włączanie np. pralki i zmywarki w godzinach 9.00-15.00, daje wymierne korzyści finansowe i chroni środowisko naturalne, bo w tym czasie najwięcej prądu powstaje z paneli słonecznych, choć wiele zależy od aktualnej pogody - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Krupa-Lubański z Fundacji Demok, która opracowała projekt zielonegodziny.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe zmiany klimatyczne oszczędzanie energii prąd

Polskie Radio 24 Królowa polskich rzek. Jak chronić i dbać o Wisłę?

Jak zmiany klimatu, susze i zanieczyszczenia zagrażają ekosystemom rzecznym, oraz dlaczego - mimo rosnącej świadomości - wciąż brakuje skutecznych działań ochronnych? Między innymi o tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej goście - Sylwia Molewska, prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu i Olga Długokęcka, koordynator projektów Fundacji Biznes dla Klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe środowisko naturalne Wisła rzeka

Zanieczyszczenie miejskim światłem. To problem dla ludzi, ptaków i drzew

- Sztuczne światło pomaga w wegetacji roślin, ale tylko w hodowli kwiatów i pomidorów. Bo światło z latarni miejskich powoduje zjawisko zanieczyszczenia światłem. Przedłuża to wegetację drzew w mieście, co powoduje, że później gubią liście. Nie jest to dla nich korzystne, bo zamiast gromadzić energię na zimę, wciąż zachowują liście dla procesu fotosyntezy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Ulanicka, specjalistka ds. ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zmiany klimatyczne słońce zanieczyszczenie powietrza ptaki Marta Hoppe

Susza w Polsce to już nie tylko teoretyczne zagrożenie. Czy możemy z nią walczyć?

Wyjątkowo zimny maj, ciągle deszcze - i od razu wracają przekonania: "A kto mówi o globalnym ociepleniu?". To może najlepszy moment, by spotkać się z profesorem Piotrem Skubałą, biologiem, ekologiem i etykiem. Będzie on gościem kolejnego "Klubu Trójki. Audiodokumentu", na który w poniedziałek (26.05) o godz. 20.05 zaprasza Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska klimat susza natura