Polskie Radio
Section05
flota

Mariupol bazą rosyjskiej marynarki wojennej. Czeka nas nowa bitwa o ukraińskie miasto?

 - W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Samorządowiec nie wyklucza nowej bitwy o Mariupol.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Mariupol wojna na Ukrainie Rosja flota wojsko

Pościg za "Bismarckiem". Posłuchaj wspomnień uczestników walk z niemieckim pancernikiem

- W czasie pościgu "Piorun" natrafił do "Bismarcka" i nawiązał z nim walkę artyleryjską. Ten moment był szczególnie niezwykły - wspominał w w audycji z 1966 roku Antoni Tyc, członek załogi "Pioruna", niszczyciela, który odegrał kluczową rolę w zatopieniu najpotężniejszego niemieckiego pancernika.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa flota Piorun Eugeniusz Pławski marynarka wojenna

Prezydent Duda: konieczne są działania w dziedzinie obronności morskiej i infrastruktury krytycznej

"Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego" - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA marynarka wojenna flota Polska Grupa Zbrojeniowa MON infrastruktura krytyczna stocznie

Eugeniusz Pławski – rzucił wyzwanie "Bismarckowi"

– Pociski "Pioruna" nie mogły uszkodzić "Bismarcka", ale sam widok otoczonego wybuchami pocisków, prującego potężne fale, pięknego swą sylwetką polskiego okrętu dałby natchnienie niejednemu malarzowi czy poecie, gdyby mógł być świadkiem tej walki – wspominał potyczkę z niemieckim superpancernikiem dowódca "Pioruna" Eugeniusz Pławski.
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Pławski flota HISTORIA II Rzeczpospolita II wojna światowa historia Polski marynarka marynarka wojenna

81 lat temu zatonął statek SS "Warszawa". Niemiecki okręt podwodny dopadł go w drodze do Tobruku

- Pierwszy pocisk urwał ster, rufę, pomieszczenie załogowe na rufie, śrubę. Woda rzuciła się do tunelu – wspominał kapitan Tadeusz Meissner, dowódca jednostki. 26 grudnia 1941 roku dwie torpedy wystrzelone z U-boota dosięgły polski transportowiec. Poszedł na dno, zabierając ze sobą życie czterech członków załogi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Śródziemne II wojna światowa Tobruk flota Afryka

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Stany Zjednoczone statek flota Nowy Jork Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rosja mobilizuje wszystkie jednostki? Okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

Korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji poinformował, że wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola. Obecnie północna zatoka portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, pozostaje pusta, co potwierdza zdjęcie opublikowane przez Radio Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Flota Czarnomorska flota wojsko Morze Czarne