Polskie Radio
Section05

Gruzja

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Polscy europosłowie są zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Komisja Europejska Ukraina Mołdawia Anna Fotyga Andrzej Halicki

Droga Mołdawii, Ukrainy i Gruzji do UE. Dziś KE da zielone światło dla rozmów

Komisja Europejska da dziś zielone światło do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą oraz Mołdawią i warunkowo do przyznania Gruzji statusu kandydata do Unii. W Brukseli opublikowane zostaną około południa tak zwane raporty rozszerzeniowe dotyczące postępów w spełnianiu standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bruksela Ukraina polityka Mołdawia Beata Płomecka

NASZ WYWIAD Prometeizm, służba Gruzji i emigracja w Polsce. Oni położyli fundamenty pod braterstwo obu narodów

Po zniszczeniu Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921) przez bolszewików w dwudziestoleciu międzywojennym część gruzińskiej emigracji politycznej znalazła schronienie w Polsce. Jej uczestnicy działali na rzecz odrodzenia swojego państwa, ale położyli także fundamenty przyszłych relacji Polski i Gruzji. Tradycje, które zapoczątkowali, są podejmowane także dziś. Wielu Gruzinów tzw. emigracji politycznej służyło w Wojsku Polskim, choć nie mieli polskiego obywatelstwa, bronili Polski w 1939 roku. Walczyli w Powstaniu Warszawskim, służyli w Armii Krajowej, i w Armii Andersa. Ponad 108 było oficerami kontraktowymi. Groby niektórych z tych zasłużonych osób znajdują się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska POLSKA HISTORIA Józef Piłsudski ZSRR Rosja Ukraina

"Można rozmawiać z Putinem". Nicolas Sarkozy nie wycofuje się ze słów o potrzebie kompromisu z Rosją

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy nie wycofuje się ze swoich słów sprzed kilku tygodni o potrzebie kompromisu z Rosją i o niedopuszczeniu członkostwa Ukrainy w NATO. - Można rozmawiać z Putinem - powiedział w środowym wywiadzie dla francuskiej telewizji były szef państwa.
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska Rosja Ukraina ŚWIAT Nicolas Sarkozy Europa Władimir Putin

Szef RE podał datę rozszerzenia UE. Beata Płomecka o szansach Ukrainy i projekcie reformy Unii

Po raz pierwszy padła konkretna data, jeśli chodzi o przyjęcie nowych członków UE. Podał ją przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na forum w słoweńskim Bledzie. Ma to być 2030 rok. - Kraje Europy Środkowo-Wschodniej - większość z nich - na przykład Polska, opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji członkowskich z Ukrainą, przyjęciem tego państwa do wspólnoty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska polityka Ukraina Mołdawia Unia Europejska