Polskie Radio
Section05

historia Polski

Kobiety w powstańczej Warszawie

Powstanie warszawskie było dla wielu jego uczestniczek najważniejszym doświadczeniem życiowym. Obecnie coraz bardziej docenia się rolę kobiet w powstaniu warszawskim - łączniczki, peżetki, kolporterki prasy, lekarki, pielęgniarki i sanitariuszki nawet po zakończeniu walk aktywnie wspierały upamiętnianie wydarzeń czy poległych kolegów. Ich opowieści o walce, przetrwaniu, a przede wszystkim trosce o innych pokazują perspektywę emocji i przeżyć, które towarzyszyły im przez całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Kinga Michalska 1920 Dwójka literatura literatura polska

"Towarzystwo Niepokornych". 75. rocznica Obławy Augustowskiej

- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa obława augustowska Suwalszczyzna NKWD ludobójstwo

Szef Regionu Gdańskiego "S": wystawa IPN prezentuje prawdę, może to przeszkadzało władzom Gdańska

- Władze Gdańska szermują słowem "Solidarność", podnoszą tę kwestię, natomiast jak traktują ten temat, to pokazała pierwsza decyzja dotycząca wystawy "Tu rodziła się Solidarność" - powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Solidarność Gdańsk IPN Antoni Trzmiel Aleksandra Dulkiewicz NSZZ historia PRL

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska IPN Instytut Pamięci Narodowej

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pileckiego wystawa Witold Pilecki Berlin plebiscyt

"Tylko w rosyjskich archiwach leży prawda". Historyk o przebiegu Obławy Augustowskiej

W niedzielę w Gibach na Suwalszczyźnie zostanie upamiętniona 75. rocznica Obławy Augustowskiej, zwanej "małym Katyniem". Jest ona uznawana za największą niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. O tym wydarzeniu mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Krzysztof Grzybowski obława augustowska Suwalszczyzna HISTORIA fakty opinie ciekawostki

Prezes IPN i szef "Solidarności": argumenty władz Gdańska są nie do przyjęcia

"Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazaną (...) przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy »Tu rodziła się Solidarność«" - napisali we wspólnym oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Ich zdaniem, postanowienie gdańskiego Urzędu Miasta "nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność NSZZ Gdańsk IPN Jarosław Szarek Piotr Duda

Jacek Piekara: Polska długo była pozbawiona możliwości zachwytu nad własną historią

- Polska cierpiała przez długi czas pod rządami komunistów. Cierpiała na brak prawdziwej historii i brak dyskusji politycznej. Dlatego nie przeżyliśmy okresu zachwytu nad własną historią, jaki przeżyli Amerykanie. Byliśmy pozbawieni takiej możliwości przez rządy komunistyczne i nie mogliśmy nasycić się swoją dawną wielkością - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Piekara, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura społeczeństwo HISTORIA fantastyka Rafał Dudkiewicz

TYLKO U NAS Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Polskie Radio portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć