Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Ekshumacja w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza. Historyk: najpewniej odkryto szczątki Marszałka Polski

- Musimy się powstrzymać z oceną do czasu potwierdzenia badań porównawczych. Dopiero wtedy uzyskamy pewność - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził ekshumację grobu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa II RP historia Polski

Zesłany do Kazachstanu: dano nam dwie godziny na spakownie

Gościem audycji „Syberyjska Golgota” w Polskim Radiu 24 był Kordian Borejko, którego po zamordowaniu ojca – policjanta, razem z matką, babką i siostrami, przesiedlono do Kazachstanu. Bohater audycji miał wtedy zaledwie 7 miesięcy.  - Ludzie mieszkali tam w okropnych warunkach. To był taki prymityw, mój wnuk nie może tego nawet zrozumieć – mówił gość audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia historia Polski II wojna światowa

Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. "On ma na sumieniu kilkadziesiąt osób"

- Jest mało prawdopodobne, że Stefan Michnik zostanie osądzony. Już raz Szwecja uznała, że takich ludzi jak on wydawać nie można. Michnik ma status uchodźcy politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 red. Leszek Żebrowski, dziennikarz zajmujący się badaniem zbrodni Informacji Wojskowej. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania zamieszkałego w Szwecji stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który współpracował z Informacją Wojskową, jedną z najbardziej bezwzględnych służb wspierających komunistyczny reżim w powojennej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski wojsko Wojskowe Służby Informacyjne Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Michał Rola-Żymierski HISTORIA

79. rocznica napaści ZSRR na Polskę, Komentarze

W poniedziałek mija 79. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. – To wydarzenie zaskoczyło polskie władze. Po 17 września okazało się, że jesteśmy sami, bez pomocy Wielkiej Brytanii czy Francji – powiedział dr Dariusz Gałaszewski z Intytutu Pamięci Narodowej. Gościem Polskiego Radia 24 była też dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa HISTORIA 17 września 1939

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL

Szczecin i Gdańsk. 38. rocznica Porozumień Sierpniowych

- Dla zrozumienia końca lat 80. XX wieku i tego, że Polacy przyczynili się do upadku systemu komunistycznego Solidarność jest kluczowa - mówił w Polskim Radiu 24 - Piotr Dmitrowicz, historyk. Gościem PR24 był też dr Michał Siedziako, historyk z IPN w Szczecinie. 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 historia Polski Solidarność Jan Paweł II związki zawodowe komunizm PRL

Muzeum Historii Polski. Wyboista droga do siedziby

Na terenie Cytadeli Warszawskiej trwa budowa Muzeum Historii Polski. Instytucja, choć została powołana już w 2006 roku, to dopiero niedawno, na początku lipca 2018 roku, została wbita symboliczna "pierwsza łopata" w miejscu tworzenia placówki. W audycji Szukając Dziury w Całym o drodze MHP do stałej siedziby mówił Robert Kostro, dyrektor instytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Historii Polski historia Polski Warszawa Robert Kostro

Jakub Kumoch: to była akcja na światową skalę

Polskie Radio dotarło do wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Pileckiego, który stworzył pierwszą listę Żydów ocalonych z Holokaustu w wyniku działalności polskich dyplomatów i działaczy żydowskich z tzw. Grupy Berneńskiej. - Akcja pokazuje wierzchołek góry lodowej. Za tym kryje się nieznana do tej pory skala współpracy polskiego rządu i organizacji żydowskich – mówił Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust POLSKA Szwajcaria Żydzi