Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

Porozumienie Włoch, Niemiec, Francji i UE ws. migrantów

Szefowie MSW Włoch, Niemiec i Francji oraz unijny komisarz do spraw migracji uzgodnili wstępne porozumienie w sprawie migrantów. Jego efektem ma być powstanie kodeksu, który ureguluje na Morzu Śródziemnym działania statków organizacji pozarządowych, włoskiej straży przybrzeżnej oraz europejskich służb pilnujących granic. Spotkanie relacjonował w PR24 włoski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy imigranci w Europie Włochy Niemcy Francja Unia Europejska Morze Śródziemne

Estonia przeciw karom za nieprzyjmowanie uchodźców

Estonia, która od przedwczoraj kieruje pracami Unii, jest przeciwna karom finansowym nakładanym na kraje, które odmawiają przyjmowaniu uchodźców. Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem minister spraw zagranicznych Estonii Sven Mikser. Propozycja sankcji jest zapisana w projekcie nowego prawa azylowego, który Komisja Europejska opublikowała wiosną ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Estonia uchodźcy imigranci w Europie Unia Europejska

Estonia bliżej Wyszehradu w sprawie kryzysu migracyjnego

Estonia, która od soboty przez pół roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej, zamierza doprowadzić do porozumienia w sprawie sposobów na rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Zapowiedział to premier tego kraju, na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Juri Ratas dał do zrozumienia, że bliższe jest mu stanowisko Grupy Wyszehradzkiej. O możliwościach Estończyków w audycji Świat w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Wyszehrad Unia Europejska grupa wyszehradzka imigranci w Europie uchodźcy Włochy Niemcy Komisja Europejska

Relokacja imigrantów. "Szczyt UE wygraną bitwą"

- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Angela Merkel Antoni Macierewicz NATO USA Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Sławomir Sowiński Holandia Francja Niemcy

Relokacja uchodźców. "Trzeba pomagać ludziom na miejscu"

Polska sprzeciwia się propozycji kolejnego, automatycznego podziału uchodźców wśród krajów Unii Europejskiej. Poinformowała o tym premier Beata Szydło po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli. Tym samym, nie doszło w tej sprawie do kompromisu na spotkaniu w Brukseli. O relokacji uchodźców mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Janusz Schwertner (Onet.pl) i Dawid Wildstein (szef publicystyki TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy imigranci w Europie Dawid Wildstein Unia Europejska Beata Szydło Europa Środkowa

PO chce przyjęcia uchodźców. "Od takich decyzji jest rząd"

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, iż rząd PiS i Zjednoczonej Prawicy nie podporządkuje się "próbie dyktatu ze strony Komisji Europejskiej" i nie zaakceptuje relokacji imigrantów islamskich. Zaznaczył, że kwestia otwierania, czy zamykania granic dla imigrantów nie leży w gestii samorządów.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie uchodźcy POLSKA Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Komisja Europejska

Na szczycie UE o migracji. "Kontrowersyjna sprawa"

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim. To jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Tomaszem G. Grossem, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Unia Europejska Bruksela uchodźcy Europa Środkowo-Wschodnia Beata Szydło

Szczyt UE. Beata Szydło: dbamy o bezpieczeństwo Polaków

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim - to jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 pierwszy dzień szczytu UE - dotyczący głównie obronności - relacjonował Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela imigranci w Europie uchodźcy Beata Szydło