Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Dr Kędzierski: ruchy liberalno-lewicowe przejmują pojęcia ważne dla chrześcijaństwa

- Od kilkudziesięciu lat na świecie mamy do czynienia z powolnym przejmowaniem tradycyjnych i ważnych dla chrześcijaństwa pojęć takich jak: miłość, miłosierdzie, wolność, zło czy grzech. Przejęcia dokonują ruchy liberalno-lewicowe - powiedział w Polskim Radu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert Klubu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches

Ekwadorska Częstochowa. Matka Boża Dobrego Zdarzenia z Quito i maryjność Ekwadorczyków

15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto obchodzone na całym świecie. Nasza uwaga wczoraj była skierowana na Matkę Bożą Zwycięską, główną Patronkę Warszawy i Strażniczkę Polski a związane to było z 100 rocznicą cudu nad Wisłą.W Familijnej Jedynce powędrujemy do Ekwadoru, gdzie pracują polscy misjonarze i gdzie coraz częściej pielgrzymują Polacy. Teraz jest to utrudnione w realnym życiu przez pandemię, ale możemy się tam przenieść dzięki falom radiowym.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

„Pod Twoją obronę - audycja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej”

"Podnosząc dziś głos za Polską, podnosimy go na świat cały. I w ogóle mówimy o Europie i o dzisiejszym świecie, Bo gdyby świat chciał być nawet obojętnym to jeszcze i wtedy nie będzie przecie obojętny na zniszczenie, zagrażające jego kulturze własnej jaką z chrystianizmu wyniósł…” napisze w liście z 7 lipca Episkopat Polski do episkopatów całej Europy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Abp Głódź przechodzi na emeryturę. Papież ustanowił administratora archidiecezji gdańskiej

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony pomorskie Gdańsk Kościół katolicki katolicyzm aktualności katolickie

Czy w Polsce postępuje proces laicyzacji?

- Przyczyny, z powodu których język chrześcijański przestaje być rozumiany przez niektórych ludzi, mają charakter zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Chodzi o zmiany kulturowe inicjowane przez środowiska lewicowo-liberalne oraz o to, że Kościół nie jest skuteczny w komunikowaniu się tym językiem - powiedział dr Marcin Kędzierski, główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski wiara chrześcijaństwo katolicyzm religia Kościół Kościół katolicki

"W kościołach ściśle przestrzegajmy zaleceń sanitarnych". Apel przewodniczącego KEP

O ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw, zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Apel odnosi się także do kapłanów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 Kościół katolicyzm Episkopat Polski Stanisław Gądecki

"To był oczywisty akt znieważenia". Marek Jurek o profanacji figury Chrystusa w Warszawie

- Znieważenie figury Chrystusa w Warszawie jest oczywistym znieważeniem samego Chrystusa i potraktowaniem Jego osoby jak listonosza, któremu można założyć tęczową flagę. Jeśli ktoś nie odnosi się z czcią do Chrystusa, to niech uzna fakt, że obraża ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół chrześcijaństwo Kościół katolicki religia katolicyzm Tomasz Terlikowski Marek Jurek społeczeństwo Polskie Radio 24

"Komentarz dnia": tęczowe flagi na pomnikach w Warszawie

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Edyta Hołdyńska ("Sieci") i Jakub Majmurek. Publicyści odnieśli się o akcji osób, które w nocy z wtorku na środę umieściły na warszawskich pomnikach tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Tak potraktowano m.in. figurę Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Warszawa Rafał Trzaskowski wiara katolicyzm Paweł Lisicki

FELIETON Chrystus, hitlerowcy i tęczowa flaga

"Wybaw sam siebie, jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!" - krzyczeli do Niego tam, wtedy, u zarania historii, na Golgocie. A on, Bóg-Człowiek, zamiast pokazać ziemską siłę i moc, pokazał niebiańską pokorę, umierając za grzechy człowieka. Tu i teraz, w Warszawie Anno Domini 2020, z pomnika przed kościołem pod wezwaniem Świętego Krzyża spokojnym wzrokiem patrzy na człowieka, który zakneblował mu usta różową chustką i przystroił flagą sybmolizującą to, co Pismo Święte nazywa wprost: grzech. Tam i wtedy nie odrzucił korony cierniowej, tu i teraz nie odrzuci flagi. Co najwyżej ustami z brązu pomodli się za bluźnierców, których świat nazywa aktywistami. A tym, którzy cierpią, patrząc na splugawiony pomnik, szepnie: Sursum corda. "I tak przecież zwyciężyłem".
Zobacz więcej na temat:  felieton Magdalena Złotnicka POLSKA LGBT Kościół katolicyzm pomniki