Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Sekrety konklawe

Kardynałowie zamknięci, bez dostępu do telefonów, internetu i wszelkiego rodzaju mediów? Ile razy głosują? Skąd bierze się biały dym nad Watykanem?7.05 rozpocznie się konklawe. Wybory następcy św. Piotra, wybory owiane są chyba największą aurą tajemniczości spośród wyborów na świecie.Kto jest faworytem? O tym wszystkim w rozmowie z red. Tomaszem Krzyżakiem i ks. Przemysławem Śliwińskim, autorem książki „Sekrety konklawe”
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie życie Redakcja katolicka wiara

Wpływowe i waleczne. Kobiety, które miały wpływ na losy innych – kiedyś i dziś

Biblijna Królowa Estera, średniowieczna władczyni Jadwiga Andegaweńska, Joanna d’Ark bohaterka narodowa Francji, Stanisława Leszczyńska – odważna położna w Auschisitz, Maria Okońska współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Odnosząc się do historycznych ‘portretów’ kobiet mężnych, na pytanie czy mają one coś wspólnego ze współczesnymi kobietami – odpowiadają kobiety, dla których tamte stanowią inspirację.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia HISTORIA

Wielkanoc, źródło prawdziwej nadziei 

Gdy Jezus umarł na krzyżu apostołowie stracili nadzieję i sens. Przestali wierzyć w swoją misję i zadania, jakie wcześniej im powierzył Chrystus. Wszystko zmieniło się, gdy pojawiły się relacje tych, którzy spotkali Zmartwychwstałego. Nadzieję widać także w biblijnych zapowiedziach Mesjasza, pismach, które przepowiadają tajemnicę Zmartwychwstania. Jak sprawić, by świadomość tego źródła radości i nadziei nie kończyła się z końcem świętowania Wielkanocy? Rozmowy o znaczeniu nadziei, która jest szczególnym tematem Roku Świętego 2025. Jak jej poszukiwać i dlaczego wiara i orędzie Chrystusa może być jej niewyczerpanym źródłem. Porozmawiamy także o teologicznym i kulturowym znaczeniu czasu Wielkanocy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia HISTORIA

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja historia Polski chrześcijaństwo judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo