Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Szczerbiec - najważniejszy symbol polskiego państwa

Miesiąc luty to nie tylko dla historyków miesiąc istotny, również dla Polaków i warto pamiętać, że to w lutym mija rocznica sprowadzenia najcenniejszych symboli królewskich do Polski. Do w lutym moja rocznica kiedy uroczyście przez połowę Europy wieziono z honorami po wojnie do Polski miecz koronacyjny królów polskich SZCZERBIEC. I o tym wydarzeniu opowiadać będzie wieloletni dyrektor muzeum Zamku na Wawelu Jerzy Petrus
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

Jubileusz artystów

W roku Jubileuszowym 2025 od 16-18 lutego będziemy obchodzić Jubileusz Artystów. Z tej okazji przywołamy „List do artystów” św. Jana Pawła II. Korzystając także ze swoich osobistych doświadczeń artystycznych wskazywał on na szczególną misję i powołanie artystów, którzy jak pisał ‘mają uczestnictwo w twórczej władzy nad światem, a ich sztuka winna współgrać z doskonałą mocą stwórczą samego Boga”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość Watykan

Kulisy Radia Watykańskiego

W Polsce dzięki m.in. Polskiemu Radiu (red. katolickiej), a na świecie za pośrednictwem Radia Watykańskiego -każdy może śledzić wydarzenia Roku Jubileuszowego oraz tego co aktualne i istotne jest dla Kościoła i społeczności chrześcijańskich. Zapraszam Państwa za kulisy Radia Watykańskiego, by zobaczyć  od ”kuchni” m.in. jak wygląda praca dziennikarzy, gdzie pojawiał się JP II i skąd przemawiał papież Franciszek. A oprowadzać nas będą były i obecny szef: ks. Leszek Gęsiak i ks. Paweł Rytel -Andrianik. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara

Symbolika drzwi, czy jest wspólna dla różnych kultur i wyznań?

Drzwi zawsze znajdują się na granicy, ich znaczenie ujawnia przede wszystkim moment przekraczania progu. Drzwi są symbolem przejścia między dwoma światami: między światłem a ciemnością, życiem a śmiercią, światem ziemskim a światem sakralnym, biedą i bogactwem, wyobrażają początek i koniec, zmianę, ochronę przed niebezpieczeństwem zewnętrznym, obronę tajemnicy, a także gościnność; są przeciwieństwem ściany, muru, bariery, podziałuˮ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara

Dzień Życia Konsekrowanego

Przed nami ostatni akord okresu Bożego Narodzenia – kres tegorocznego śpiewania kolęd i szopek przywołujących klimat Betlejem. Przypadająca 2 lutego Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji znana jako święto Matki Bożej Gromnicznej, przeżywana jest  także jako Dzień Życia Konsekrowanego. Wszystkie te okazje skupia w sobie Klasztor Sióstr Betlejemitek, do którego zapraszają mieszkające w nim mniszki.  
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Kościele Katolickim tego dnia wspomina się św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy. Dzień ten został ustanowiony przez papieża Pawła VI w roku 1967, a w tych dniach w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025, odbywa się w Rzymie Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji,
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara

Rodziny Empatyczne

Ferie zimowe to czas wypraw i wspólnego spędzania czasu, ale być może także okazja do innego spojrzenia na relacje. Gdy pojawiają się być może napięcia, być może różne tarcia, warto zatrzymać się i popatrzeć, co możemy zmienić, by nasze relacje były bardziej empatyczne i autentyczne. Właśnie o tym w Familijnej Jedynce porozmawiamy razem z gośćmi ze Wspólnoty Rodziny Empatyczne.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość Watykan

Na czym budujemy poczucie własnej wartości? Co nam w tym pomaga a co przeszkadza?

Rok jubileuszowy to czas łaski. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Czy o tym pamiętamy? Czy w to wierzymy? Czy mamy świadomość, że mimo całej grzeszności jesteśmy bezgranicznie kochani przez Boga? Czy jesteśmy narcyzami czy ludźmi pokornymi? Czy narcyzm jest przeszkodą w budowaniu poczucia własnej wartości? Czy pokora pomaga w akceptacji siebie i otwarciu się na Boga i drugiego człowieka? Na te pytania odpowiedzą Anna Czyżewska - psycholog i o. Krzysztof Pałys Dominikanin.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka wiara