Polskie Radio
Section05
Komunistyczna Partia Polski (KPP)

Walka komunistycznego państwa z tradycją świąt historycznych

18 stycznia 1951 roku, komunistyczny sejm PRL przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, związanych z różnymi świętami religijnymi i historycznie polskimi. To właśnie, dzięki tej ustawie, z kalendarza świętowania zniknęło choćby święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Komunistyczna Partia Polski (KPP) Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) Józef Stalin religia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza tradycja święta

Józef Łobodowski: od lewicy do "zwierzęcego antykomunizmu"

Pisarz, poeta, publicysta, tłumacz, osobowość na pewno nieprzeciętna. Urodzony na Kresach Wschodnich, dzieciństwo spędził w Lublinie, ale także Moskwie, a później jeszcze dalej – na północnym Kaukazie. Te wydarzenia miały też duży wpływ na jego twórczość. W pamięci kolejnych pokoleń Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura literatura emigracyjna po 1939 Józef Łobodowski Lublin Moskwa Komunistyczna Partia Polski (KPP) Trójka Magdalena Złotnicka

"W gruncie rzeczy". Fascynująca biografia Józefa Mitzenmachera

- Biografia to "samograj", czyli historia która sama się opowiada. Do takich właśnie należy biografia Mitzenmachera. Wystarczy znaleźć odpowiednie osoby, które będą w stanie to opowiedzieć - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz i reporter Szymon Wochal. Gościem audycji był również Bogdan Gadomski, autor książki „Biografia agenta". 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mitzenmacher biografia historia Polski II RP Komunistyczna Partia Polski (KPP)