Polskie Radio
Section05

komunizm

"Zapal światło wolności". Akcja IPN na 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Czas ten przyniósł prześladowania, łapanki oraz śmierć wielu osobom. Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci o ofiarach tamtego czasu oraz o pokazaniu znaczenia wolności dla Polaków po raz kolejny organizuje akcję "Zapal światło wolności".
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL stan wojenny pamięć POLSKA społeczeństwo

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej represje

Premiera biografii Kornela Morawieckiego. Premier: wolność i solidarność były dla niego kwintesencją

Premiera książki "Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika" odbyła się 7 grudnia. Jak napisał w mediach społecznościowych szef rządu, "premiera obszernej biografii Kornela Morawieckiego - mojego Ojca i twórcy Solidarności Walczącej - to dla mnie osobiście nieprosta sprawa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki polityka Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca biografia

Desowietyzacja Mazowsza. "PKiN jest symbolem zniewolenia Polaków i sowieckiej hegemonii"

 - Pałac Kultury i Nauki należy rozebrać nie tylko z powodów ekonomicznych i estetycznych, ale też historycznych i patriotycznych. Można to przeprowadzić, podobnie jak zrobiono w latach 20. XX wieku z soborem św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był symbolem caratu i rosyjskiego panowania nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lancman z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Gościem audycji był również Zbigniew Jacek Jackiewicz, koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Pałac Kultury i Nauki POLSKA dekomunizacja społeczeństwo

"Zbrodnia charakterystyczna dla tamtego okresu PRL". Anita Gargas o śmierci Piotra Bartoszcze

- Pokolenie, które nie pamięta lat 80. XX wieku, nie potrafi sobie wyobrazić, czym była komuna w Polsce. To był zbrodniczy system, który wielu ludziom połamał kręgosłupy, pozbawił ich zdrowia lub nawet życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas. We wtorek w TVP2 odbędzie się premiera nowego filmu dziennikarki śledczej "Zatarte ślady". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL służba bezpieczeństwa Piotr Bartoszcze Jerzy Popiełuszko

Premier podczas pochówku prezydentów na uchodźstwie: to część procesu odbudowywania pamięci historycznej

Premier Mateusz Morawiecki podczas ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie powiedział: "panowie prezydenci, to wielka radość, że jesteście dzisiaj z nami. Wasza droga, droga waszego życia miała jeden podstawowy cel: aby Polska była wielka, suwerenna i dostatnia".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki prezydent pogrzeb II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Każdy wnosił swój wkład w dojście do wolności ojczyzny". Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy pogrzebowej prezydentów RP na uchodźstwie powiedział, że "wolna Polska była dla nich wspólnym mianownikiem, każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojście do wolności ojczyzny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy".
Zobacz więcej na temat:  świątynia opatrzności Msza święta Kazimierz Nycz prezydent II wojna światowa POLSKA społeczeństwo