Polskie Radio
Section05

komunizm

Żołnierze Wyklęci. Premier Morawiecki: winni im jesteśmy nie tylko pamięć, ale też kontynuację ich dzieła

"Niezłomni i nieugięci - to Żołnierze Wyklęci!" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Niezłomnym winni jesteśmy nie tylko pamięć" - podkreślił szef rządu. "Winni jesteśmy im kontynuację ich dzieła, które zmierzało ku temu, aby Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia" - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezes IPN: żołnierze antykomunistycznego podziemia to najdzielniejsi z dzielnych

Wśród żołnierzy antykomunistycznego podziemia - grupy liczącej ok. 200 tys. walczących z bronią, ale także tych walczących cywilnie - zdarzały się różne decyzje i postawy. Historycy o tym mówią i je analizują, ale nie wpływa to na fakt, że Żołnierze Wyklęci to najdzielniejsi z dzielnych - ocenił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci IPN Karol Nawrocki

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, jak będą wyglądać uroczystości

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenie sprzed 72 lat - 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zabici strzałami w tył głowy przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci patriotyzm PRL

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent Duda: prawda pokonała fałsze propagandy

Nie od razu rozbrzmiało na ich część: Gloria victis! Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, aby prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze suwerenne państwo oddało chwałę zwyciężonym - napisał prezydent Duda w liście do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda PRL zbrodnie sowieckie

Ks. Franciszek Blachnicki. Czcigodny Sługa Boży

36 lat temu, 27 lutego 1987 roku, w Republice Federalnej Niemiec, w Carlsbergu, zmarł wielce zasłużony dla polskiego kościoła ksiądz Franciszek Blachnicki. W niezwykle długim procesie beatyfikacyjnym, bo trwającym od kwietnia 1995 roku, został z końcem września 2015 roku ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym w uznaniu heroiczności jego cnót.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki II wojna światowa Auschwitz stalinizm PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Kościół katolicki

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? "Już dawno powinien zostać zdemontowany"

- Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie spory - zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - To jest symbol Rzeszowa - odpowiada prezydent Konrad Fijołek. Popiera go rzeszowska Platforma Obywatelska, sprzeciwiając się rozbiórce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Rzeszów pomniki symbole Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

"Celem uderzenie w otoczenie abpa Sapiehy". Prof. Skibiński o procesie księży w 1953 r.

- Kościół w Polsce był zasłużony dla przeciwstawiania się okupantowi niemieckiemu i nazizmowi, był ofiarą terroru niemieckiego, więc trudno było użyć kalki pojęciowej, którą komuniści stosowali w innych krajach Europy, że ludzie Kościoła współpracowali z nazistami - mówił prof. Paweł Skibiński, historyk, politolog (Uniwersytet Warszawski, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Magdalena Drohomirecka II wojna światowa PRL Kościół

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL alkoholizm