Polskie Radio
Section05
królowie Polski

Henryk Walezy. "Książę Sodomy" na polskim tronie

- Na jego temat panowało i panuje wiele stereotypów. Nie był wcale homoseksualistą, tylko tranwestytą. Minioni to nie byli jego kochankowie, tylko ochroniarze. W XVI wieku za każdym rogiem czyhał sztylet, o czym zresztą w końcu sam się przekonał - mówił o pierwszym polskim królu elekcyjnym prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski królowie Polski Hanna Maria Giza HISTORIA

Serial TVP „Korona królów” podzielił widzów i krytyków

Już kolejny tydzień TVP emituje serial „Korona królów”, który stał się przedmiotem sporów w internecie. Dlaczego ta produkcja budzi emocje? Czy Polacy są spragnieni kina historycznego? O serialu mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Mariusz Cieślik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Piotr Gociek (Program Pierwszy Polskiego Radia, „Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 telewizja publiczna serial Jacek Kurski średniowiecze królowie Polski historia Polski TVP

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak królowie Polski Andrzej Nowak