Polskie Radio
Section05

książki

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek pisarz pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie literatura Georges Perec

Nowy "Radiobook": "Lata wędrówki Wilhelma Meistra" Goethego, cz. I [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy ponownie do czasów romantyzmu i prezentujemy powieść "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego, kontynuację "Lat nauki Wilhelma Meistra", którą to pozycję prezentujemy w cyklu "Radiobook" od stycznia 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Johann Wolfgang von Goethe

"Poczytnik". "Pejzaż z przemytnikiem" - historia wywozu dzieł sztuki za granicę w czasach PRL

Słynna afera kryminalna z lat siedemdziesiątych XX wieku posłużyła do nakreślenia panoramy społecznej kilku dekad PRL. Książka "Pejzaż z przemytnikiem" przybliża portrety bohaterów skandalu, który wstrząsnął opinią publiczną, a także pozwala prześledzić mechanizmy rządzące czarnym rynkiem, propagandą, a nawet ówczesną polityką zagraniczną czy popkulturą. To również rzecz o niepohamowanej kolekcjonerskiej pasji, wielkich uczuciach i pewnej niewyjaśnionej zbrodni. Gościem audycji była Monika Luft, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

TYLKO U NAS "Wolna Białoruś" gościem Targów Książki w Katowicach. "Nasz kraj zmieniają w kolonię Rosji, ale wierzymy w zwycięstwo"

"Wolna Białoruś" po raz pierwszy w ty roku jest gościem honorowym trwających właśnie Targów Książki w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń rynku wydawniczego w Polsce. - My, Białorusini, kontynuujemy walkę o lepszą wolę i los. Podobnie jak Adam Mickiewicz, na emigracji nauczyliśmy się bardziej cenić Białoruś. I nie mam wątpliwości, że Białoruś znów będzie wolna i demokratyczna i na pewno tam wrócimy - mówiła na otwarciu targów Alina Kouszyk, przedstawiciel ds. odrodzenia narodowego w gabinecie Swiatłany Cichanouskiej. Podziękowała, że Polacy przyjęli twórców białoruskich jak "bracia i siostry". - Nasz kraj przekształcany jest obecnie w rosyjską kolonię - powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka komunizm Ukraina Swiatłana Cichanouska Aleś Bialacki literatura MSZ KULTURA Adam Mickiewicz POLSKA

"De revolutionibus...": cenny rękopis Mikołaja Kopernika w powieściach Izabeli Szylko

W swoim najsłynniejszym dziele "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Przełomowe dzieło astronoma stało się podstawą powieści sensacyjno-przygodowych Izabeli Szylko.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak Mikołaj Kopernik Izabela Szylko

Kradzież cennych woluminów z Biblioteki UW. Są podejrzani, prokuratura wszczęła śledztwo

Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ wpłynęły materiały przekazane z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I w sprawie kradzieży woluminów, do jakiej doszło w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W czwartek, 2 listopada zostało wszczęte śledztwo w sprawie o kradzież mienia znacznej wartości, zagrożoną karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski biblioteka zabytki kradzież prokuratura policja

"Poczytnik". Biografia Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek (1930–2013)  dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z autobiograficznego "Baltazara" - jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Anną Nasiłowską, pisarką, autorką książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

Jon Fosse - omówienie dwóch dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla

Bohaterem tego wydania "Czytelni" był tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Jon Fosse. W audycji omawialiśmy dwie jego pozycje dostępne na polskim rynku czytelniczym - "Drugie imię. Septologia 1-2" (tł. Iwona Zimnicka) oraz "W głębi czarnego lasu" (tł. Halina Thylwe).
Zobacz więcej na temat:  Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla literatura Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA