Polskie Radio
Section05

kultura24

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat

Joseph Conrad, Stanisław Ulam, Jan Czochralski, Kazimierz Funk, Ludwik Hirszfeld czy Rudolf Weigl to tylko niektóre z postaci, którym poświęcono uwagę w darmowej e-książce "Historie Polaków, którzy zmienili świat". O przedsięwzięciu mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaszczyszyn z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura Joseph Conrad Bronisław Piłsudski Faustyna Kowalska historia Polski

Na scenie: "Brancz" Juliusza Machulskiego

Czy współcześni ludzie potrafią ze sobą rozmawiać? Czy są w stanie we właściwy sposób się zrozumieć? Czy umieją okazywać uczucia i przyznać się do błędów? Na te pytania stara się odpowiedzieć spektakl "Brancz", który wystawiany jest na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. O szczegółach przedstawienia mówiły w audycji "Na scenie" Barbara Połomska, aktorka, oraz Ewa Pilawska, dyrektor teatru.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Juliusz Machulski aktor aktorzy reżyser

Na wiosnę premiera filmu o św. Maksymilianie Kolbem

– Jestem pod ogromnym wrażeniem całego jego życiorysu. Bardzo byłem zdziwiony, że do tej pory nie powstał żaden film, który by obejmował całe jego życie – mówił reżyser filmu "Dwie Korony" Michał Kondrat w audycji Weekend Kulturalny. Gościem Polskiego Radia 24 była również Dominika Figurska, aktorka, wcielająca się w rolę matki św. Maksymiliana. 
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe kino religia film polski Dominika Figurska

Jerzy Pomianowski – pisarz, który się wtrącał

- Jerzy Pomianowski powiedziałby dziś, że warto czytać literaturę współczesną, która najbardziej się wtrąca. Dostrzegał on bowiem misję inteligenta, który zajmuje się sprawami nierozwiązanymi, zawikłanymi i pozostawiającymi wiele niejasności – powiedziała Katarzyna Roman-Rawska z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 przypomniała postać pisarza i dramaturga, który zmarł w wieku 95 lat 29 grudnia 2016.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pomianowski pisarz literatura książki Błażej Prośniewski

„Wiech po żydowsku”

Stefan Wiechecki to mistrz gwary warszawskiej i opisywania przedwojennego klimatu stolicy. – „Wiech” pisał o życiu miasta. Siłą rzeczy częścią jego historii musiała być społeczność żydowska, która stanowiła jedną trzecią Warszawy – wskazywał w Polskim Radiu 24 Piotr Herbich, współautor scenariusza sztuki „Wiech po żydowsku”. O przedstawieniu na naszej antenie mówił również Dariusz Kukowski, reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kultura żydowska Stefan Wiechecki Warszawa

50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Jego legenda żyje

8. stycznia mija 50. rocznica śmierci aktora. O jego fascynującym życiu i sztuce aktorskiej, a także o mniej znanych faktach mówili w audycji Trendy kultury jego przyjaciel Alfred Andrys i autorka książki "Cybulski – podwójne salto", Dorota Karaś. Autorka jako pierwsza opisała dzieciństwo aktora, natomiast Alfred Andrys był naocznym świadkiem śmierci Zbigniewa Cybulskiego na dworcu kolejowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Cybulski aktor aktorstwo aktorzy kino film polski Joanna Sławińska