Polskie Radio
Section05

kultura24

Najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo dzieła sztuki II wojna światowa Magdalena Ogórek robert kudelski historia Polski Rafael Santi SZTUKA

Marek Kotański – w służbie bliźniemu

Pomagał tym, którzy zostali wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. Oskarżany o kierowanie się chęcią rozgłosu i wytykany palcami, gdy zakładał pierwsze domy dla narkomanów. Marek Kotański robił jednak swoje i dzięki temu zapamiętany został jako ten, który nie odwracał się od drugiego człowieka. Pod koniec 2016 roku ukazała się pierwsza biografia zmarłego w 2002 roku psychologa i terapeuty - „Kotan. Czy mnie kochasz?”.
Zobacz więcej na temat:  Marek Kotański literatura książki Monar

Dorobek naukowy i intelektualny prof. Zygmunta Baumana

Był jednym z najbardziej cenionych i znanych na świecie polskich socjologów i filozofów. Należał do najważniejszych twórców koncepcji "ponowoczesności". Kontrowersje wzbudza jednak jego komunistyczna przeszłość - służba w aparacie bezpieczeństwa Polski Ludowej. Zygmunt Bauman zmarł 9 stycznia br. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" Jakub Moroz i jego goście przypomnieli dorobek naukowy profesora.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Bauman

Wystawa Fair Building: o trudnej sytuacji robotników na budowach

– Zawsze gdy rozmawiamy o architekturze, widzimy człowieka jako użytkownika. Chcieliśmy zapytać o tego, który budynki wznosi – mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Dominika Janicka, projektantka Pracowni Przestrzeni Publicznej. O sytuacji robotników budowlanych traktuje wystawa Fair Building. Ekspozycję można zwiedzać w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 budownictwo Kielce wystawa plac budowy

"Islandczycy potrafią się śmiać sami z siebie"

Z czego są dumni Islandczycy? Dlaczego politycy na Islandii mają wiele wspólnego z komikami? Po co nazywać syna Lodowiec? Między innymi o tym mówił audycji Kultura nie całkiem osobista Hubert Klimko-Dobrzaniecki, pisarz, który spędził na Islandii wiele lat, a jego najnowsza książka to "Zostawić Islandię". W programie też rozmowa o dawnych zwyczajach karnawałowych z Jackiem Hałasem – tancerzem i propagatorem kultury tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Islandia Magda Mikołajczuk Reykjavik