Polskie Radio
Section05

literatura

Soplicowo, ale to Raszyn. Koza o spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy"

Jak przełożyć trzynastozgłoskowiec na język rapu? Teatr Polski w Poznaniu przygotowuje premierę koncertowo-musicalowego spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy". O pracy nad przeniesieniem epopei w kontekst współczesności opowiedział reżyser Kamil Białaszek i aktorka Kornelia Trawkowska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także TEATR spektakl musical rap Kamil Białaszek Kornelia Trawkowska

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa". Jak Makuszyński z teściową korespondował?

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa. Listy Kornela Makuszyńskiego do żony Janiny i teściów". Na rynku wydawniczym ukazała się książka, która stanowi pełną humoru kronikę życia rodzinnego pisarza. Za opracowanie korespondencji odpowiada Justyna Staroń. - Tytuł zaczerpnęłam z bileciku, który najprawdopodobniej był dołączony do kwiatów po koncercie - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Kornel Makuszyński Zakopane Zobacz także KULTURA Magda Mikołajczuk

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk Eliza Orzeszkowa Romuald Traugutt Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Henryk Jerzy Chmielewski - znany też jako Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku. Rysownik, powstaniec warszawski, autor niezapomnianej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia twórca wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  komiks grafika Powstanie Warszawskie historia Polski Henryk Jerzy Chmielewski Armia Krajowa Tytus książki dla dzieci książki

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w archiwalnej audycji o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia poezja śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA historia Polski

Książkowo, serialowo i koncertowo, czyli "Tu Myśliwiecka 3/5/7" - z Michałem Nogasiem

Książkowe rekomendacje, zaproszenia na koncerty, spotkanie z autorką książki, która wywołała poruszenie wśród sluchaczek i słuchaczy, oraz podróż tropem dzieła Fredericka Forsytha? To zaledwie kilka punktów z kolejnego wydania audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7", którą tym razem poprowadził Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Zobacz także książki serial polszczyzna

Maciej Marcisz: w książce papierowej będziemy się chronić przed staniem się zombie

Nowy rok przynosi nowe trendy, również na rynku wydawniczym, choć, jak zdradza Maciej Marcisz, branża wydawców książek myśli już o 2026 i 2027 roku. W 2025 roku możemy jednak wypatrywać nowych zjawisk w świecie książek - młodzi wolą papier od e-booka, a i doświadczenia IRL mocno się dla nas liczą. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Kasia Dydo Maciej Marcisz KSIĄŻKA young adult

"On uczyni świat lepszym" - listy Radosława Wiśniewskiego do syna Tymoteusza

- Nie pisałem tej książki jako z góry zaplanowanej całości, co zresztą każdy czytelnik szybko pozna, poczuje po pierwszych stronach. Chyba do samego końca biłem się również z myślami, czy w ogóle ją publikować - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Wiśniewski, autor książki "On uczyni świat lepszym. Listy do Tymoteusza".
Zobacz więcej na temat:  listy Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Radosław Wiśniewski

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Młodożeniec literatura polska poezja Dwudziestolecie międzywojenne wieś chłopi

Magda Mikołajczuk: wyróbmy w sobie nawyk czytania z dzieckiem

Ferie to doskonały czas na to, by promować czytelnictwo wśród dzieci. Część autorów stara się w pozycjach dla najmłodszych umieszczać również wątki, które mogłyby zainteresować rodziców. Tu jednak może pojawić się problem. - Pisarze, którzy chcą usatysfakcjonować zarówno dorosłych czytelników, jak również tych mniejszych, czasami "pakują" za dużo skomplikowanych odniesień - zauważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zobacz także literatura dziecięca Agata Romaniuk

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA 1949 Szczecin PZPR

Paweł Sołtys: Sebald to pisarz, którego jak już się dojrzy, to zostaje na resztę życia

- Długo się przed nim broniłem. Miałem koleżanki i kolegów, którzy byli jego wyznawcami. To mnie trochę odrzucało, nie byłem pewien, czy to nie jakaś moda. Pamiętam, że jechałem wtedy w trasę koncertową i zacząłem od książki "Campo Santo". To był koniec mojej wolności od Sebalda - mówił w Dwójce Paweł Sołtys, prozaik, muzyk i autor piosenek.
Zobacz więcej na temat:  Winfried Georg Sebald Dorota Gacek Krystyna Dąbrowska Paweł Sołtys Dwójka KULTURA Zobacz także Robert Walser