Polskie Radio
Section05
mieszkanie

"Chciałbym tutaj zostać"

Dzieci rysują swój dom i rodziców. Mama na rysunku Wiktora ma długie piękne włosy.11-letni Wiktor jest Bułgarem, który od 3 lat mieszka nielegalnie w Polsce i równie nielegalnie uczęszcza do polskiej szkoły. Mama uprawia najstarszy zawód świata na jednej z autostrad, które prowadzą na zachód. Dzięki temu Wiktor ma co jeść, choć musi się chować za każdym razem, gdy matka za nierząd zostaje zatrzymana przez policję na 48 godzin. Z Bułgarii pamięta głód, żebranie na ulicy i pijanego ojca, który się powiesił. Tu ma serdecznych kolegów, u których może przebywać całe dnie. Jaka jest przyszłość Wiktora? Nie ma w Polsce żadnych praw, nie może otrzymać świadectwa szkolnego, bo formalnie go tu nie ma. Skończył tylko pierwszą klasę szkoły podstawowej w Bułgarii. W każdej chwili może być tam deportowany, czego bardzo się boi. Powoli zapomina języka ojczystego. Gdzie będzie żył Wiktor ? Jak można mu pomóc ?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bułgaria mieszkanie autostrady dzieci

"Pod odkrytym niebem"

Losy dwóch kobiet o tym samym imieniu Maria łączy wywózka do Kazachstanu. Jednak kolejność transportów czyli czas i miejsce skąd zostały wywiezione zadecydowały o całym ich życiu. Ta, którą deportowano z terenów dawnej Rzeczpospolitej w 1940 r - po sześcioletniej tułaczce wróciła do kraju. Druga - wywieziona w 1936 roku z ziem, które w 1921 po Traktacie Ryskim weszły w skład ZSRR, do dziś mieszka w Kazachstanie. Czy ma szansę na powrót do ojczyzny przodków ?
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan mieszkanie Rzeczpospolita transport

"W kraju Kawalerów Maltańskich"

Od 20 lat rodzina polskich lekarzy mieszka na Malcie. Państwo Maryla i Józef Decowie parę lat temu uzyskali tamtejsze obywatelstwo. Pan Józef jest ordynatorem w szpitalu geriatrycznym a pani Maryla prowadzi prywatną praktykę dermatologiczną. Na tle historii życia pary polskich lekarzy autorka reportażu maluje barwny obraz Malty i Maltańczyków z ich - czasem zaskakująca dla nas - obyczajowością i mentalnością.
Zobacz więcej na temat:  Malta mieszkanie

"Niebieski odcień samotności"

Helena Zelwerowicz, córka słynnego polskiego aktora, lubiła spędzać popołudnia w polskiej restauracji na Brooklynie, nieopodal domu starców, w którym mieszkała. Jadła obiad, patrzyła na ludzi i wspominała przeszłość. Rzadko kto ją odwiedzał. Żyła samotnie ze zdjęciami ojca - Aleksandra i ukochanego męża - Józka. "Moje pokolenie przeniosło się już do lepszego świata" - mawiała. Kiedy odeszła nikt tego nie zauważył. Urna z jej prochami stoi na oknie w nowojorskim mieszkaniu przyjaciółki - Niny Katelbach.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kałuża mieszkanie obiad

"Czas reporterów" - "Ballada o Biebrzy - powrót po latach"

Ballada o Biebrzy to liryczna, rzewna, ale pełna humoru opowieść reporterska o jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Autor nie ukrywa emocjonalnego stosunku do rzeki i mieszkających nad nią ludzi. Smutek i nostalgia przeplatają się z barwnym językiem ludzi - ubogich, lecz niezmiernie serdecznych i pogodnych, którzy umieją cieszyć się otaczającą ich przyrodą, każdym gościem i każdym przeżytym dniem. Po 25 latach po zrealizowaniu pierwszej audycji na ten temat autor płynie Biebrzą ze swoim dorosłym już prawie synem, wprowadzając go w świat własnych wspomnień. II część Informator o bieżących reportażach: m.in. ranking reportaży Pr.III i GW oraz zapowiedzi innych reportaży, może już o przeglądzie reportaży o tematyce Powstania Warszawskiego . Ciekawostki.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina mieszkanie dzieci rodzice

"Damy biznesu" odc.2. - "Recepta na sukces"

26 lat temu dr Irena Eris, młoda lekarka - dermatolog miała sama kłopoty z cerrą . Fakt ten skłonił ją do opracowania autorskiej receptury na płyn i krem do wrażliwej skóry. Dziś pani Irena prowadzi jedną z największych prywatnych firm z zakresu pielęgnacji urody. "Nie marzyłam o tym, że stworzymy tak wielką firmę" - mówi szefowa Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris S. A. Zaczynali 15 lat temu w małym, prywatnym mieszkaniu. Zakładowy kapitał stanowił niewielki spadek rodzinny. Na początku zatrudniała jednego pracownika, miała jedną maszynę domowego wyrobu, przy pomocy której wytwarzano jeden rodzaj kremu. Teraz firma zatrudnia 250 ludzi, mieści się w specjalnie do tego celu wybudowanym obiekcie, wyposażonym w najnowocześniejszą aparaturę i ciągi technologiczne. Swoimi produktami zdobyła nie tylko krajowy rynek. Irena Eris została wybrana Damą Biznesu 10-lecia i jedną z najwybitniejszych 100 Polek Roku 1998
Zobacz więcej na temat:  fakt firma mieszkanie

"Akuratni ludzie"

Polacy na Białorusi walczą o Polską szkołę. Bohaterami są Polacy mieszkający w Bielicy - niewielkiej miejscowości nad Niemnem koło Lidy i Grodna. Bielicę wspominał Adam Mickiewicz w VII księdze "Pana Tadeusza" jako miejscowość typowo polską, w której mieszkało niegdyś wielu Żydów. W reportażu poznajemy najnowszą historię Bielicy, która zapisana jest w życiorysach jej mieszkańców, którzy sięgają do własnych wspomnień i ustnych przekazów swoich przodków: współżycie prawosławnych z katolikami z początku wieku , XX-lecie międzywojenne, II wojnę światową, lata komunizmu i represji, w tym zniszczenie kościoła katolickiego w Bielicy. Opowieści kończą się na współczesności. Dotyczą odbudowy kościoła w Bielicy, rządów Aleksandra Łukaszenki, i widzenia spraw światowych z perspektywy małej Bielicy: wojna w Jugosławii, przyjęcie Polski do NATO, wizyta Jana Pawła II w Polsce. Audycja jest także opowieścią o znaczeniu wiary w życiu człowieka, o tożsamości i patriotyzmie oraz o współżyciu różnych narodów. Ze względu na trudną i niepewną…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie Adam Mickiewicz Grodno Jan Paweł II

"Już nic więcej złego zrobić nie mogę"

Sześcioletni chłopiec samotnie wychowywany przez pracującą matkę zaczyna spędzać cały czas w grupie miejscowych pijaków z podwórka. Jeden z nich codziennie bierze go na kolana. Pijackie libacje stają się dla chłopca bezpiecznym miejscem. Tu poznaje ciepło ojcowskiego uścisku i...alkohol. Alkoholizm od szóstego roku życia. I co dalej ? Dramatyczne, pełne zawirowań losy bohatera. Dziś Marek Tomczyński jest pastorem , mieszka w Janowicach Wielkich, gdzie prowadzi Chrześcijański Ośrodek "Nowa Nadzieja" dla osób uzależnionych
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm mieszkanie

"Wigierskie opowieści "

"Klasztor wigierski to jest miejsce szczególne. - Ludzie od dawna mają umiejętność wyszukiwania miejsc promieniujących niezwykłą energią. - Takie właśnie jest wigierskie wzgórze, które zanim jeszcze zostało ochrzczone, już było święte..." Tak opowiada o Wigrach artysta plastyk prof. Andrzej Strumiłło, od lat mieszkający w Maćkowej Rudzie, nieopodal klasztoru. Dlaczego Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki właśnie Wigry wybrał na miejsce wypoczynku ? Próbę odpowiedzi na to pytanie, a także opowieści i legendy związane z Wigrami przedstawi w swojej audycji Krzysztof Wyrzykowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie

Międzynarodowy Dzień pamięci zmarłych na AIDS - "7 tygodni nadziei"

Samotny inżynier bierze z ulicy 20-letniego bezdomnego, który okazał się chłopcem wybitnie zdolnym, wrażliwym , ale już o skomplikowanym życiorysie. . Po 7 tygodniach wspólnego mieszkania w warunkach zbliżonych do rodzinnych - Krzysztof ucieka i ... popełnia samobójstwo. Z pamiętników i wierszy pozostawionych inzynier dowiaduje się, że jego podopieczny był narkomanem i nosicielem wirusa HIV, wszedł w konflikt z prawem. Chłopak, przez cały czas toczył samotną walkę z nałogiem. Marzył o innym życiu. Przegrał. Inżynier, który pokochał go jak syna nie może się otrząsnąć z tej śmierci. Ma poczucie winy, że za mało dla niego zrobił.
Zobacz więcej na temat:  AIDS HIV Janina Jankowska mieszkanie toczeń

"Nie tylko maki"

18 maja obchodzimy 55 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Bohaterem audycji jest por. Jan Kochanowski, który zasłynął w zdobyciu Wzgórza Widmo pod Monte Cassino. Ku zaskoczeniu hitlerowskiego dowództwa wprowadził pluton czołgów na wzgórze, pod które według inżynierskich obliczeń nie mógł wjechać żaden pojazd. Wyczyn ten jak i śmiałość polskich pancerniaków uwiecznił Melchior Wańkowicz w znakomitym reportażu dokumentującym historię bitwy o klasztor i wzgórze Monte Cassino. Na krótko przed śmiercią por. Jan Kochanowski - mieszkający w Vancover na zachodnim wybrzeżu Kanady, opowiedział szczegóły tej niezwykłej akcji, ubarwiając ją wieloma zabawnymi i tragicznymi epizodami. Obdarzony poczuciem humoru por. Jan Kochanowski mawiał, że w kampanii włoskiej stracił dwa czołgi i jedną nogę. Koniec wojny zastał go w Gibraltarze na pokładzie statku - szpitala.
Zobacz więcej na temat:  Gibraltar Kanada mieszkanie Tomasz Piotrowski

"Śni mi się po polsku"

Prawie 150 lat temu wyjechali ze Śląska do Teksasu Ślązacy, dając początek pierwszemu plskiemu osadnictwu w Stanach Zjednoczonych. Potomkowie tychże mieszkają po dziś dzień w Częstochowie, Helenie, Kościuszce i najstarszej osadzie, Pannie Marii. Wielu z nich mówi piękną, nieskażoną śląsczyzną. Dziwią się, że oni, Polacy nie bardzo rozumieją Polaków. Dopiero wizyta na Śląsku uzmysłowiła im, że ich mowa jest gwarą. Wyróżniony w konkursie "Polska i Świat"reportaż Anny Musialik i Marii Pańczyk pokazuje tych ludzi w ich teksańskim środowisku - w domach, na weselach, piknikach, domach starców, a także w czasie konkursu, który na wzór katowickiego, został zorganizowany w San Antonio. "Po naszymu, czyli po śląsku w Teksasie" - to było 31. maja tego roku. Laureaci przyjechali w listopadzie do Polski, na wielką katowicką szóstą już z kolei galę tego konkursu, gdzie mieli okazję skonfrontować swoje "rządzenie" ze śląskim "godaniem". Autorki reportażu towarzyszyły im także w czasie pobytu w Polsce i często były świadkami wzruszeń, zwłaszcza tych, którzy przyjechali…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA san Stany Zjednoczone mieszkanie Katowice

"Lokatorska tarantella"

Z dwunastu milionów mieszkań kwaterunkowych w Polsce trzy miliony znajdują się w domach starych lub nowych prywatnych właścicieli. Co się dzieje z lokatorami mieszkań komunalnych w momencie gdy kamienica zmienia właściciela. Jakie perspektywy mają mieszkańcy domu przy Chmielnej, w centrum Warszawy, wykupionego przez włoską firmę. Opowiada o tym reportaż Marty Miller. Przed podobnymi pytaniami zapewne staną niebawem kolejni mieszkańcy lokali kwaterunkowych.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Warszawa firma POLSKA

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci