Polskie Radio
Section05
Mikołaj Foks

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka zdolności dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców Mikołaj Foks

Czy zawsze warto chrzcić dzieci? Rozmowa w "Strefie rodzica"

W kraju, który przynajmniej formalnie zdominowany jest przez katolicyzm, coraz więcej osób rezygnuje z sakramentów w życiu swoich dzieci. Tymczasem dla innych rodziców chrzest jest oczywistością, nawet, jeśli sami nie przywiązują wagi do wiary. Na pytanie: czy zawsze warto chrzcić dzieci nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która będzie pasowała do każdego życiorysu. Niektórzy chrzczą dzieci, ponieważ sami są ochrzczeni i żyją w wierze, inni mimo to chcą dać dziecku wybór, jeszcze inni decydują się na ochrzczenie dziecka ze względu na rodziców i teściów, inni naprzeciw im nie chrzczą dziecka.  
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo nabożeństwo dziecko radio dla rodziców wiara Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks depresja psychologia mężczyzna Strefa Rodzica radio dla rodziców

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks rodzicielstwo radio dla rodziców

Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Kryzys wieku średniego to pojęcie zaproponowane w latach sześćdziesiątych na podstawie badań artystów w kryzysie. Odnosił się do objawów, takich jak przygnębienie, niezadowolenie z życia, poczucie samotności, pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków, zauroczenie osobą inną niż dotychczasowy partner/partnerka oraz nagły pociąg do używek.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mężczyzna psychologia kryzys emocje radio dla rodziców Mikołaj Foks

Czym w praktyce jest wiara dla ojców?

4 Muszkieter jest ruchem chrześcijańskim, tworzącym przestrzeń do męskiej przygody dla ciała, intelektu i ducha. To grupa ojców, którzy wydają się być bardzo zaangażowani w swoje ojcostwo, w swoje związki, dla których wartości rodzinne są bardzo ważne, którzy starają się być świadomymi rodzicami i świadomie żyć. Jednocześnie w sposób otwarty mówią o swojej wierze i jest to dla nich ważne w kontekście rodzicielstwa. Co wiara oznacza dla nich w praktyce, w rodzicielstwie i w codzienności?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wiara katolicyzm Mikołaj Foks

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica rozwój dziecka radio dla rodziców DAB+ Mikołaj Foks

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks