Polskie Radio
Section05
Mikołaj Foks

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks rodzicielstwo radio dla rodziców

Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Kryzys wieku średniego to pojęcie zaproponowane w latach sześćdziesiątych na podstawie badań artystów w kryzysie. Odnosił się do objawów, takich jak przygnębienie, niezadowolenie z życia, poczucie samotności, pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków, zauroczenie osobą inną niż dotychczasowy partner/partnerka oraz nagły pociąg do używek.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mężczyzna psychologia kryzys emocje radio dla rodziców Mikołaj Foks

Czym w praktyce jest wiara dla ojców?

4 Muszkieter jest ruchem chrześcijańskim, tworzącym przestrzeń do męskiej przygody dla ciała, intelektu i ducha. To grupa ojców, którzy wydają się być bardzo zaangażowani w swoje ojcostwo, w swoje związki, dla których wartości rodzinne są bardzo ważne, którzy starają się być świadomymi rodzicami i świadomie żyć. Jednocześnie w sposób otwarty mówią o swojej wierze i jest to dla nich ważne w kontekście rodzicielstwa. Co wiara oznacza dla nich w praktyce, w rodzicielstwie i w codzienności?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wiara katolicyzm Mikołaj Foks

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica rozwój dziecka radio dla rodziców DAB+ Mikołaj Foks

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica psychologia zdrowe odżywianie zdrowie psychiczne zdrowie i dieta aktywność fizyczna DAB+ radio dla rodziców

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ emocje psychologia psychologia dziecięca szczęście praca rodzicielstwo Mikołaj Foks

Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo?

Z jednej strony książki nas inspirują, z drugiej - to, co przeczytamy, często dość szybko ulatuje z naszej pamięci. Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem? Jaka jest zależność między teorią a praktyką? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rodzice i wydawcy książek dla rodziców z Wydawnictwa Element. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica radio dla rodziców czytanie bajek książki dla dzieci

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła DAB+ radio dla rodziców Mikołaj Foks

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców

"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

"Esencjalista. Mniej, ale lepiej" to książka, którą można uznać za kompletną, gdyż mówi o esencji w sposób wyczerpujący. Kolejną pozycją autorstwa Grega McKeowna jest książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne", w której wiele jest wartościowej treści. - Tutaj dostajemy zbiór inspirujących historii i również zbiór bardzo praktycznych technik, co zrobić, jeżeli tego esencjonalnego nadal mamy za dużo – ocenił gość "Strefy Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, Marcin Kwieciński. Jak dodaje, jest to ewidentnie kontynuacja, ale mamy do czynienia z książką zupełnie inną pod wieloma względami. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój osobisty Podcast Strefa rodzica Mikołaj Foks