Polskie Radio
Section05
muzeum

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie na czas ferii zimowych

W sercu Rzeszowa, w pobliżu rynku, znajduje się Muzeum Dobranocek. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która gromadzi unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, sięgając od najstarszych wieczornych emitowanych w pierwszym programie Telewizji Polskiej. To miejsce powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy, który przekazał swoje eksponaty jako dar dla przyszłych pokoleń. O szczegółach oferty dla dzieci na czas ferii opowiedziała Renata Cieplik - kustosz muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe muzeum kultura dla dzieci Rzeszów bajki dla dzieci radio dla dzieci

Ciekawa wystawa w londyńskim British Museum. Ukazuje codzienne życie rzymskiego legionisty

Jak wyglądało codzienne życie rzymskiego żołnierza? Można się o tym przekonać na interaktywnej wystawie w londyńskim British Museum. Powstała na podstawie prawdziwego skarbu: zachowanych do dziś listów do domu, jakie wysyłał legionista, niejaki Claudius Terentianus. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Londyn Wielka Brytania muzeum żołnierze Rzym Adam Dąbrowski

"Minimum tekstu, maksimum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie

Dotykowe ekrany, wirtualna rzeczywistość, hologramy i kino. Do tego mnóstwo nietuzinkowych eksponatów, o wielkiej wartości historycznej. Muzeum Zimnej Wojny jest najbardziej efektywnym muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Zwiedzający mogą się przekonać, jak wielki był wkład naszego kraju w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Warszawa muzeum zimna wojna

Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu zostanie zburzona? Francuski resort kultury znalazł rozwiązanie

Paryski budynek, w którym znajdowała się pracownia Marii Skłodowskiej-Curie, zostanie przeniesiony, a nie - jak planowano wcześniej - zburzony. Francuskie ministerstwo kultury rozstrzygnęło toczący się od wielu miesięcy spór. Pracownia będzie stanowiła część muzeum poświęconego polskiej noblistce w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Francja ŚWIAT Paryż muzeum Europa

"Dawno, dawno temu". Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w XVI-wiecznym młynie papierniczym, w którym nie tylko poznamy historię papieru i papiernictwa, zobaczymy dawne urządzenia produkcyjne czy materiały piśmiennicze sprzed stuleci. O działalności muzeum mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Izabela Mieczkowska z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski Duszniki-Zdrój muzeum Ferie zimowe

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu mieści się w zabytkowym budynku dawnego Banku Austro-Węgierskiego. Możemy tu podziwiać m.in. stałą wystawę historyczną opowiadającą o dziejach miasta w latach 1867-1945, a także przenieść się do pracowni Bolesława Barbackiego. Co istotne, w środę (24.01) placówka zmienia nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Nowy Sącz muzeum historia Polski

20-lecie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To muzeum okazało się wielkim sukcesem"

- Chcieliśmy zrobić coś nowego, coś zupełnie innego niż w dotychczasowych polskich muzeach. W ciągu trzynastu miesięcy z ruiny udało się stworzyć muzeum, w którym jest nowoczesna ekspozycja. Z wszystkimi przetargami, kwestiami architektonicznymi, odbiorami, a jednocześnie z pracą koncepcyjną jak ta ekspozycja ma wyglądać - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego muzeum II wojna światowa historia Polski rocznica Dwójka Paweł Ukielski

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa Wrocław