Polskie Radio
Section05
muzeum

#100SekundWMuzeum - zwiedzaj, nagraj filmik i zdobądź nagrodę

- Muzea się zmieniają. Są bardziej interdyscyplinarne, wyposażone w multimedia przyciągają ciekawymi wystawami - mówi Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego w Warszawie. - #1000SekundWMuzeum jest akcją, która nakłania, żeby do nich zajrzeć, nakręcić filmik przesłać do nas i wrzucić do swoich mediów społecznościowych - wyjaśnia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzeum kamera nagrania Kamil Jasieński KULTURA

Gliński: historia Polaków doświadczonych okrucieństwem jest ważnym elementem zbiorowej pamięci

Historia Polaków boleśnie doświadczonych okrucieństwem wojny powinna być ważnym, przekazywanym następnym pokoleniom elementem zbiorowej pamięci - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki muzeum historia Polski zbrodnie sowieckie społeczeństwo premier

"To dramat, który do dziś jest niezabliźnioną raną". Premier o deportacjach Polaków na Sybir

"Przymusowe deportacje obywateli polskich do Rosji to jedna z najtragiczniejszych kart naszych dziejów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. "To dramat, który wciąż pamiętamy i który do dziś jest dla nas niezabliźnioną raną" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki muzeum historia Polski zbrodnie sowieckie społeczeństwo premier

"Mamy kilka specjalnych wydarzeń na tę okazję". Dmitrowicz o beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego

- Przygotowaliśmy między innymi wystawy, zarówno przed beatyfikacją, jak i po niej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 świątynia opatrzności beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół katolicki muzeum Jan Paweł II wystawa społeczeństwo Piotr Dmitrowicz

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Krynica muzeum zabawki dzieciństwo Łukasz Sobolewski Trójka

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Klub Trójki muzeum kolekcjonowanie Trójka