Pół wieku "Japanese Girl". Spotkanie z Akiko Yano Nazywana jest japońską Kate Bush. Debiutowała 5 dekad temu, mając zaledwie 21 lat, sensacyjnym albumem "Japanese Girl". Współpracowała z Patem Methenym, Ryuichim Sakamoto, Davidem Sylvianem, Hiromi Ueharą i muzykami Yellow Magic Orchestra. Jest również autorką muzyki do jednego z filmów Studia Ghibli. Zaprosiliśmy na wywiad z AKIKO YANO – jedną z najważniejszych artystek japońskiej sceny ostatniego półwiecza. Zobacz więcej na temat: Krzysztof Dziuba Japonia Dwójka
Dalia Stasevska, Bertrand Chamayou & Orkiestra Symfoniczna Radia Heskiego we Frankfurcie Wirujący świat orbitujących sfer, uwodzicielski blask walca i symfonia budowana z napięcia oraz muzycznych niedopowiedzeń – program koncertu Orkiestry Symfonicznej Radia Heskiego we Frankfurcie poprowadzi słuchaczy przez różne odsłony muzycznej wyobraźni XX i XXI wieku. Pod batutą Dalii Stasevskiej oraz z udziałem cenionego francuskiego pianisty Bertranda Chamayou zabrzmią utwory Missy Mazzoli, Maurice’a Ravela i Witolda Lutosławskiego. Początek emisji o godz. 19.30. Zobacz więcej na temat: koncert Joanna Grotkowska Maurice Ravel Bertrand Chamayou Witold Lutosławski
Ostrava Days 2025. Koncert z udziałem Lilianny Krych Ostravská banda i Ostrava New Orchestra - taka obsada wykonawcza oznacza, że byliśmy na festiwalu Ostrava Days. W czasie koncertu zabrzmiały utwory Roberta Karpaya, Martina Klusáka, Alexa Minceka i Christiana Wolffa. Jedną z osób dyrygujących była Polka Lilianna Krych. Zobacz więcej na temat: Ewa Szczecińska Ostrava koncert Dwójka
Forma sonatowa to jest to! Marcin Jachim i jego muzyka Bohaterem ostatniej w tym sezonie audycji z cyklu "Nowa Polska" był kompozytor z Warszawy - Marcin Jachim. Artysta urodził się 22 lipca 1993 roku, w dzieciństwie i wczesnej młodości grał na trąbce, a kompozycje studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Błażewicza. Zobacz więcej na temat: Ewa Szczecińska kompozytor Dwójka
„Nie wierzcie elektrykom”. Reedycja kultowej płyty zespołu Big Cyc 35 lat po premierze w wersji winylowej wraca druga płyta zespołu, który na początku lat 90-tych w satyrycznej formie pokazywał absurdy polskiej transformacji. Zobacz więcej na temat: rock and roll Rock
Aż Tak Festiwal 2026. Rożne postacie obsesyjności w muzyce współczesnej - Trochę półżartem można powiedzieć, że obsesją w ogóle jest to, że w dzisiejszych czasach zajmujemy się muzyką, i to w takiej formie trochę pozainstytucjonalnej. Wybieramy robienie muzyki eksperymentalnej, trochę niszowej, szukamy tam czegoś dla siebie, ale bez tego napędu, bez determinacji i zainteresowania właśnie tym, co nowe, trudno by nam było przetrwać jako zespołowi - mówiła w Dwójce Liliana Krych, współkuratorka Aż Tak Festiwalu. Zobacz więcej na temat: muzyka nowa Wojciech Błażejczyk Dwójka Adam Suprynowicz KULTURA MUZYKA muzyka eksperymentalna
Gstaad Festival Orchestra & Mirga Gražinytė-Tyla Muzyczna podróż od mrocznych nordyckich pejzaży przez pełne energii latynoskie rytmy aż po najsłynniejszą symfonię inspirowaną Ameryką. W programie koncertu Gstaad Festival Orchestra pod batutą Mirgi Gražinytė-Tyli usłyszeliśmy "Łabędzia z Tuoneli" Jeana Sibeliusa, I Koncert fortepianowy "Latin Concerto" Gabrieli Montero z kompozytorką w roli solistki oraz IX Symfonię e-moll "Z Nowego Świata" Antonína Dvořáka. Zobacz więcej na temat: Róża Światczyńska Jean Sibelius Gabriela Montero Antonin Dworak muzyka klasyczna koncert
Na przełomie wiosny i lata. Muzyka najdłuższych dni W audycji poszukaliśmy muzyki na czas, gdy zieleń już dojrzała, łąki płoną wszystkimi kolorami, nadciągają letnie burze, w powietrzu unosi się zapach nagrzanej ziemi, a dzień zdaje się nie mieć końca. Przełom wiosny i lata domaga się bowiem własnego, szczególnego repertuaru. Zobacz więcej na temat: Piotr Matwiejczuk Dwójka
Od monodii do orkiestry. Bastarda i AUKSO ożywiają chasydzkie niguny - To są bardzo proste melodie, powtarzalne rytmicznie. Napisaliśmy je na trio, wymyśliliśmy tę muzykę niejako na nowo, a tutaj, poszerzona o niezwykłą orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, nabiera już spektakularnego wymiaru - mówił w Dwójce Paweł Szamburski z Bastarda Trio, które podczas tegorocznego festiwalu Ogrody Muzyczne w Warszawie wykona razem z orkiestrą AUKSO program oparty na chasydzkich nigunach. Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla Paweł Szamburski Aukso Auksodrone Trio Bastarda KULTURA Dwójka Festiwal Muzyczne Ogrody
Pianokrąg. Bartek Wąsik: sercem tego festiwalu jest moje serce - Staram się być takim mądrym i czułym mózgiem, ale też sercem tego przedsięwzięcia, i prezentować publiczności repertuar, który sprawi jej przyjemność, a jednocześnie będzie niósł ze sobą posmak lata. Bo właśnie o to chodzi w Pianokręgu - mówił w Dwójce Bartek Wąsik, pomysłodawca i kurator artystyczny festiwalu, który w tym roku odbędzie się już po raz siódmy. Zobacz więcej na temat: Bartek Wąsik Marcin Pesta KULTURA Królikarnia Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Dwójka MUZYKA Maria Peszek
Ephemera i Magdalena Abakanowicz. Podróż do świata artystki Zakończony w niedzielę warszawski festiwal Ephemera jak co roku wykroczył poza sferę muzyczną. W programie znalazły się dwa wydarzenia poświęcone twórczości Magdaleny Abakanowicz. Publiczność miała okazję obejrzeć m.in. nieznane filmy tworzone przez artystkę. Zobacz więcej na temat: Magdalena Abakanowicz Monika Zając sztuka współczesna Teoniki Rożynek Dwójka
Nagłe przejaśnienia pośród betonu. Tuleje wracają z kolejną płytą - Nasze dwa pierwsze albumy - "Ciche miejsca" i "Puste ulice" - powstały w stosunkowo niewielkim odstępie czasu. Są do siebie podobne, choć już wtedy przenieśliśmy narrację z przestrzeni związanej z wodą i naturą do miejskiej scenerii. Na nowej płycie ten wątek kontynuujemy. Jest jeszcze więcej osiedli, betonu i miejskich krajobrazów - zaznaczyła Gosia Zagajewska z zespołu Tuleje. Zobacz więcej na temat: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka folk KULTURA
Yuji Ohno (1941-2026). Od muzyka jazzowego do ikony popkultury W "Nocnej strefie" przybliżyliśmy twórczość zmarłego w maju kompozytora, pianisty i aranżera, którego muzyka filmowa i telewizyjna ukształtowała wyobraźnię kilku pokoleń Japończyków. Zobacz więcej na temat: muzyka filmowa Jazz Japonia Dwójka Krzysztof Dziuba
Niepowtarzalne brzmienia w synergii z nowymi technologiami. Muzyka Marty Śniady Marta Śniady urodziła się 40 lat temu w Pabianicach. Kompozycję i teorię muzyki studiowała w Akademii muzycznej w Łodzi i już wtedy lubiła łączyć dźwięki z obrazem i filmem. Trafiła też do "Studium muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej", a potem w jej życiu artystycznym wszystko potoczyło się błyskawicznie... Zobacz więcej na temat: Ewa Szczecińska Dwójka
Od Andów po Dziki Zachód. Muzyka Hermanos Gutiérrez Hermanos Gutiérrez to ekwadorsko-szwajcarski duet, który tworzy dwóch braci, Alejandro i Estevan. Zespół łączy latynoskie rytmy z brzmieniami westernowymi, a inspiracje czerpie od takich twórców jak Ennio Morricone czy Gustavo Santaolalla. Zobacz więcej na temat: Piotr Matwiejczuk Dwójka muzyka rozrywkowa
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka Światowa premiera najnowszego dzieła Joanny Wnuk-Nazarowej oraz monumentalna "Symfonia alpejska" Richarda Straussa - taki program przygotowała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. Spotkanie dwóch odległych muzycznych światów, współczesnej refleksji inspirowanej tematyką religijną oraz jednej z najbardziej imponujących partytur późnego romantyzmu, zapowiadziało wieczór pełen kontrastów. Zobacz więcej na temat: Jacek Kaspszyk NOSPR koncert muzyka klasyczna Joanna Wnuk-Nazarowa Marcin Majchrowski
Jazzujące "Głowy". Trio Pokusa o nowej płycie Czy Pokusa czuje się częścią młodej polskiej sceny jazzowej, o której tyle się ostatnio mówi? Dokąd nielegalnie wkradali się Teo, Tymek i Natan? Skąd wzięła się nazwa tria Pokusa? Czy to mistrzowie maleją, czy adepci rosną? Zobacz więcej na temat: Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Dwójka Jazz Teo Olter
Osmo Vänskä, Renaud Capuçon i Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego Muzyka trzech epok i trzech odmiennych stylistyk zabrzmiała podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego pod batutą Osmo Vänski. Program otworzyło kontemplacyjne "Elysium" Sama Mousy, następnie Renaud Capuçon wykonał Koncert skrzypcowy Samuela Barbera, a wieczór zwieńczyła I Symfonia Jeana Sibeliusa – kompozycja, w której fiński twórca po raz pierwszy w pełni objawił swój indywidualny styl. Zobacz więcej na temat: koncert muzyka klasyczna Renaud Capucon Jean Sibelius