Polskie Radio
Section05

MUZYKA

"Passionsoratorium". Alexander Grychtolik i jego bachowski eksperyment

- Pierwszoplanowym elementem tego dzieła powinno być współczucie. Założeniem jest tu bowiem zwrócenie uwagi na cierpienie Jezusa. Nie chodzi jednak o to, żeby dokładnie odtworzyć biblijną historię, tym bardziej że dobrze ją znamy. Nie chodzi też o to, żeby podkreślać elementy dramatyczne. Rzecz w tym, żeby w Jezusie rozpoznać przede wszystkim człowieka - mówił w Dwójce o płycie "Passionsoratorium" Alexander Grychtolik, klawesynista i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach płyta Jakub Kukla Alexander Grychtolik Dwójka KULTURA

"W Tonacji urodzin" Trójki. Andrzej Dąbrowski na start

Od utworu "Parę pytań" z 1972 roku rozpoczęła się pierwsza od kilku lat audycja Agnieszki Szydłowskiej w Trójce. –  Postanowiłam sięgnąć po akurat ten przepiękny utwór Andrzeja Dąbrowskiego z tekstem Agnieszki Osieckiej, dlatego że dzisiaj przez cały dzień w naszym Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej ma miejsce tak wiele atrakcji – tłumaczyła dyrektorka Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Szydłowska Andrzej Dąbrowski Trójka urodziny Trójki 2024

Andrzej Rybiński: w młodości na pierwszym miejscu byli dla mnie Beatlesi

Andrzej Rybiński na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę Dwa Plus Jeden. Następnie wraz z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył zespół Andrzej i Eliza. Od lat 80. rozwija karierę solową. Jest autorem przebojów, takich jak m.in.: "Nie liczę godzin i lat", "Pocieszanka" czy "Znajdę cię". Wśród swoich młodzieńczych fascynacji wymienia muzykę Beatlesów. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Andrzej Rybiński muzyka rozrywkowa Wielkanoc

"Są dzieła i muzyka, po których wysłuchaniu jesteśmy lepsi". Koszyczek z wielkanocną muzyką Piotra Iwickiego

Wielkanocnym gościem Zagadkowego Studia był Piotr Iwicki, znakomity muzyk, ale również kompozytor. Opowiadał o swoich muzycznych przygodach z wielu kontynentów a także zaproponował kilka nieoczywistych utworów do posłuchania. Skąd taki pomysł?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piotr Iwicki Katarzyna Stoparczyk Jan Sebastian Bach Georg Friedrich Haendel Krzesimir Dębski Anita Lipnicka Tomasz Stańko Trójka

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków Misteria Paschalia Vincent Dumestre Leonardo da Vinci Rembrandt

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel KULTURA Dwójka

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks Michał Dębski Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA