Polskie Radio
Section05
nagroda Nobla

Noblowska noc w "Trójce pod księżycem" – Jon Fosse

Trwa tydzień ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach: medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz literatury i pokoju. "Trójka pod księżycem" tradycyjnie omówiła budzący największe zainteresowanie wybór Szwedzkiej Akademii, czyli literackiego laureata. W tym roku został nim Norweg Jon Fosse.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik literatura Trójka KULTURA nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023

Literacka Nagroda Nobla - Jon Fosse laureatem. "W Skandynawii jest gwiazdą"

Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Jon Fosse bardzo silnie inspiruje się malarzami z przełomu XIX i XX wieku. To są malarze, którzy pokazują świat pustki czy świat potęgi natury. I ta atmosfera przenosi się do jego dramatów - mówił w Dwójce szef działu zagranicznego miesięcznika "Dialog" Piotr Olkusz. - W Skandynawii jest absolutną gwiazdą i punktem odniesienia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Monika Zając

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nagroda Nobla chemia nanotechnologia

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla literatura poezja reportaż w Jedynce pr poleca

"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla