Polskie Radio
Section05
Neapol

Sezon odpalania groźnych petard w Neapolu. Policja rekwiruje tony nielegalnych fajerwerków

Rekordowo wcześnie, bo już od początku grudnia do szpitali w Neapolu trafiają osoby, które odnoszą poważne obrażenia w wyniku odpalania niebezpiecznych i często nielegalnych petard, sprzedawanych przed Sylwestrem - alarmują tamtejsi lekarze. Miasto na południu Włoch słynie z wyjątkowo hucznego powitania nowego roku i często wysokiego bilansu rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Neapol fajerwerki Nowy Rok sylwester

Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Karol Furtak Dwójka Gdańsk MUZYKA Neapol Antonio Florio

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Włochy: wielotysięczne manifestacje w wielu miastach. Nie milkną echa okrutnej zbrodni na 22-latce

We Włoszech, gdzie nie minął szok po niedawnej okrutnej zbrodni popełnionej na 22-letniej studentce przez jej byłego partnera, tysiące ludzi manifestowały w sobotę w wielu miastach przeciwko fali przemocy wobec kobiet. Wiece zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy wobec Kobiet, ustanowionym przez ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przemoc demonstracje kobieta manifestacje przestępczość Rzym Neapol bezpieczeństwo społeczeństwo

Zasłabnięcia i ataki paniki na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu. Atrakcje przyciągają tłumy turystów

Na słynnej ulicy pracowni szopkarskich w Neapolu - San Gregorio Armeno już na ponad miesiąc przed Bożym Narodzeniem panuje kryzysowa sytuacja. Wąska ulica warsztatów i kramów szopkarzy jest całkowicie opanowana przez tłumy turystów. Dochodzi do zasłabnięć i ataków paniki w ogromnym tłoku - informują lokalne media przed czwartkową inauguracją świątecznego sezonu w tym znanym na całym świecie miejscu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy społeczeństwo Neapol KULTURA turystyka Boże Narodzenie

Zakończono edycję "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

– Projekt wydania dzieł zebranych Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz uporządkowania i zdigitalizowania jego archiwum został po wielu latach zakończony sukcesem – powiedział w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystego podsumowania edytorskiego przedsięwzięcia związanego z wybitnym pisarzem.   
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński literatura Piotr Gliński Warszawa Włodzimierz Bolecki Włochy książki Neapol

"Łowca ukrywających się mafiosów". Nowy szef policji zalazł za skórę bossom kamorry

"Łowca ukrywających się mafiosów" - tak nazywany jest nowy szef włoskiej policji Vittorio Pisani, mianowany w czwartek. Podczas służby w Neapolu uczestniczył w aresztowaniu potężnych bossów kamorry - przypominają media. Jest jednym z najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy w walce z mafią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Mafia Sycylia przestępczość Neapol policja służby i bezpieczeństwo