Polskie Radio
Section05
Olaf Scholz

"Nawalny zapłacił życiem za swoją odwagę". Scholz i Zełenski komentują śmierć opozycjonisty

Nawalny zapłacił życiem za swoją odwagę - tak kanclerz Niemiec Olaf Scholz skomentował informację o śmierci Aleksieja Nawalnego. To oczywiste, że Nawalny został zabity przez Władimira Putina - powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Politycy spotkali się dziś w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Wołodymyr Zełenski Aleksiej Nawalny

"Zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy". Zachodnie media o wizycie Donalda Tuska we Francji i w Niemczech

"Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach" - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Prasa podkreśla, że Paryż i Warszawa chcą razem przeciwstawić się Rosji i ożywić Trójkąt Weimarski. We francuskiej stolicy odbył się wczoraj szczyt w tym formacie z udziałem szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji. "Nie ma alternatywy dla NATO, zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy" - na tych cytatach skupia się z kolei większość medialnych komentarzy po wizycie premiera Donalda Tuska w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Emmanuel Macron Olaf Scholz Francja Niemcy Trójkąt Weimarski

"Występujemy we wzajemnej obronie". Deklaracja Scholza po rozmowie z Donaldem Tuskiem

"Dziękuję za Twoją wizytę!" - napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz na platformie X, zwracając się do premiera Polski Donalda Tuska, który w poniedziałek złożył wizytę w Berlinie. We wpisie opublikowanym w języku polskim, szef niemieckiego rządu podkreśli, że Polskę i Niemcy łączy "pragnienie sprawiedliwego pokoju, wolności, stabilności i bezpieczeństwa w Europie – jako partnerów w UE i sojuszników w NATO".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Olaf Scholz Niemcy POLSKA Donald Tusk

Po spotkaniu Biden - Scholz. Prezydent USA ponownie wezwał Kongres do wsparcia Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden po raz kolejny wezwał Republikanów w Kongresie do zatwierdzenia pakietu pomocy dla Ukrainy. Podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu prezydent USA powiedział, że zaprzestanie takiego dalszego wsparcia byłoby kryminalnym zaniedbaniem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Niemcy Olaf Scholz Joe Biden Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni

Prezydent Ukrainy: Scholz zrozumiał, że Putin to nie tylko nazwisko, ale zagrożenie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w rozmowie z niemiecką stacją ARD, że jego zdaniem kanclerz RFN Olaf Scholz zrozumiał, iż Władimir Putin stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla pozostałych krajów europejskich. Zełenski wskazał też, że postrzega Scholza jako lidera w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie Olaf Scholz Wołodymyr Zełenski Władimir Putin

Niemcy: kolejny zły sondaż dla kanclerza Scholza. Koalicja notuje spadki, AfD drugą siłą

Partie koalicyjne (SPD, Zieloni i FDP) nadal osiągają niskie wyniki w sondażach. Drugą co do wielkości siłą pozostaje prawicowa AfD. Z najnowszego sondażu wyborczego wynika również, że duże szanse na powodzenie w wyborach do Bundestagu ma powstały niedawno lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht - poinformował portal dziennika "Tagesspiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy AfD SPD polityka sondaż Olaf Scholz