Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
Zobacz więcej na temat:  Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Pod szubienicą dał znać, że walka trwa, walczył i po śmierci

- Przez wiele lat Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców łączyła wspólna historia. Powstanie styczniowe pokazuje tę wspólnotę naszych losów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleś Smalańczuk. Konstanty Kalinowski, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi, jako przywódca powstania styczniowego na Litwie został skazany na śmierć przez władze carskie i powieszony w Wilnie 22 marca 1864 roku.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

#LightForBelarus - 25 marca pokażmy solidarność z Białorusią

25 marca białoruskie społeczeństwo, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, celebrują Dzień Wolności Białorusi. W geście solidarności z Białorusinami, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury po raz drugi inicjuje akcję "#LightForBelarus", która polega na iluminacji kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi siedzib instytucji oraz obiektów publicznych w całej Polsce, ale też prywatnych mieszkań.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Narodowe Centrum Kultury opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD Białoruski politolog: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje

- Trwa antypolska kampania. Postrzegam ją w ramach koncepcji poszukiwania wroga zewnętrznego, którego władze potrzebują, by objaśnić różnego rodzaju problemy wewnątrz kraju. Zwróciłbym uwagę, że niedawno białoruskie władze zaproponowały nowe święto - Dzień Jedności Narodowej 17 września. Także ono ma antypolski charakter i w pełni wpisuje się w tego rodzaju koncepcję poszukiwania wroga – mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Dożywotnie rządy w Mińsku? Dr Waler Karbalewicz: trwają prace nad nową konstytucją na potrzeby Łukaszenki

- W skład komisji konstytucyjnej wchodzą tylko stronnicy Aleksandra Łukaszenki, a to znaczy, że będzie pisał nową konstytucję dla siebie samego. Społeczeństwo w żaden sposób nie będzie miało na to wpływu. To wszystko znaczy, że Łukaszenka zmienia system polityczny pod kątem swoich politycznych potrzeb - mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz. Są doniesienia, że Łukaszenka szykuje dla siebie niewybieralny i zapewne dożywotni urząd. Analityk zaznacza, że fali nowych protestów na Białorusi można spodziewać się po przełomie roku, w czasie kampanii przed wyborami lokalnymi i spodziewanym referendum ws. konstytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD "Łukaszenka stale wspiera Putina w starciu z Zachodem"

- Jeśli zastanawiać się, jaką cenę za wsparcie Rosji jest gotów zapłacić Łukaszenka, jak zrewanżuje się  Putinowi za wsparcie – odpowiedź jest prosta. Odpłaci tym, czy płaci za jego wsparcie przez 26 lat swoich rządów – tym, że pozostaje wiernym sojusznikiem Rosji. Dla Rosji to ważne i gotowa jest w zamian za sam sojusz wspierać go na różne sposoby – mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Putin wspólnie ćwiczą wojska. "Są doniesienia o zaakceptowanej już mapie wojskowej integracji"

- Rosja stara się wykorzystać powyborczą sytuację na Białorusi i to, że Aleksander Łukaszenka zwrócił się o pomoc do Putina. Kreml próbuje jeszcze bardziej wzmocnić współpracę wojskową. Jest to bowiem dla Rosji gwarancja, że Białoruś będzie bardzo ograniczona w prowadzeniu swojej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Anna Dyner (PISM), komentując trwające do 27 marca wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia taktyczne.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

"Droga życia przepełniona lubieniem ludzi". W Warszawie pożegnano Jana Lityńskiego

Działacz opozycji w okresie PRL, poseł i doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński spoczął w środę na Powązkach Wojskowych w Warszawie. - Jego droga życia była przepełniona lubieniem i szanowaniem ludzi - mówił podczas mszy św. pogrzebowej ks. Andrzej Luter. - Tak żył Jan, a my zostajemy tu jeszcze na jakiś czas. Do zobaczenia, Janku - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA opozycja demokratyczna PRL historia Polski

Cichanouska w Brukseli: media celem brutalnych ataków białoruskiego reżimu

Dziennikarze i dziennikarki są celem brutalnych ataków białoruskiego reżimu - mówiła jedna z liderek opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wideokonferencji organizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli. Ambasador Andrzej Sadoś podkreślał, że kolejne sankcje są nieuniknione, ale potrzebny jest także plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś opozycja demokratyczna media Europa Swiatłana Cichanouska Unia Europejska

Wydarzenia marcowe. Prof. Eisler: wystarczyła mała iskra żeby ta beczka prochu wybuchła

- Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - powiedział o wydarzeniach z marca 1968 roku prof. Jerzy Eisler, historyk.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 PRL studenci więźniowie polityczni represje zbrodnie sowieckie strajki opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24