Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

TYLKO U NAS MSZ dla portalu Polskiego Radia: władze RP czynią wszystko, by zabezpieczyć prawa polskiej mniejszości na Białorusi

- Konsulowie RP na Białorusi pozostają w stałym kontakcie z rodzinami osób zatrzymanych, którym zadeklarowali wsparcie. Monitorują na bieżąco działania miejscowych służb - przekazał resort spraw zagranicznych portalowi Polskiego Radia w odpowiedzi na zapytanie w sprawie ostatnich represji wobec mniejszości polskiej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina opozycja demokratyczna wojsko Raport Białoruś Białoruś Polacy na Białorusi Andżelika Borys MSZ TYLKO U NAS POLSKA

Radio Solidarność - symbol oporu przeciwko komunistycznej władzy

Radio Solidarność powołał w 1982 roku zdelegalizowany wraz z wprowadzeniem stanu wojennego związek Solidarność. Próby nadawania odbywały się już wcześniej, ale pierwszą oficjalną audycję wyemitowano w Warszawie 12 kwietnia 1982 roku. Stacja była jedyną w ówczesnych państwach socjalistycznych niezależną radiofonią.
Zobacz więcej na temat:  Radio Solidarność Zbigniew Romaszewski stan wojenny opozycja demokratyczna Joanna Sławińska

Trzy lata kolonii karnej dla blogerów, sześć lat grozi protestującym. Fala represji na Białorusi

Sąd w Mohylewie we wschodniej części Białorusi skazał dwóch blogerów na trzy lata pozbawienia wolności. Alaksandr Kabanau i Siarhiej Piatruchin zostali uznani za winnych działań naruszających prawo i obrazę przedstawicieli władz. To kolejne wyroki dla przeciwników rządów Alaksandra Łukaszenki. Z kolei w Brześciu oskarżyciele domagają się dla czternastu oskarżonych protestujących kar od pięciu i pół do sześciu i pół roku pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś polityka ŚWIAT opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert: Zachód musi położyć na stole ostre sankcje. "Rosja nie może blokować nam wejścia do NATO"

- Moskwa wykorzystuje obecnie czynnik okupacji terytoriów Ukrainy i Gruzji do blokowania ich dążenia do członkostwa w NATO. Warto wysłać Kremlowi jasny sygnał, że ta strategia nie zadziała - postuluje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Maksym Khyłko z Rady Polityki Zagranicznej "Ukraiński Pryzmat". Ekspert zaznacza, że Zachód powinien zdecydowanie zareagować na eskalację konfliktu przez Rosję, możliwe są bowiem różne scenariusze wydarzeń, łącznie z wojną na dużą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Donbas opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD wojsko

NASZ WYWIAD "Widzimy testy torped z napędem jądrowym, broni hipersonicznej". Jakie są cele i plany Rosji w Arktyce?

- Rosjanie gromadzą siły wojskowe w tym regionie od dłuższego czasu. Bazy zwane "arktycznymi koniczynkami" powstają od kilku lat. Rosja z Arktyką wiąże szereg planów gospodarczych i wojskowych. Jest to miejsce kluczowe dla światowego bezpieczeństwa –  także dlatego, że trajektorie rakiet balistycznych przechodzą zazwyczaj przez któryś z biegunów – mówi Anna Maria Dyner (PISM), komentując aktywność Rosji w Arktyce.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas opozycja demokratyczna wojsko Europa NASZ WYWIAD Arktyka

Rosja eskaluje napięcie na granicach z Ukrainą i NATO. Ekspert: zostało jej tylko straszenie wojną

Rosja zwiększa liczebność wojsk na granicach z państwami NATO i Ukrainą. Według ministra obrony Siergieja Szojgu Moskwa reaguje w ten sposób na zagrażającą jej bezpieczeństwu działalność NATO i Stanów Zjednoczonych. Niezależni eksperci wojskowi tłumaczą, że Rosja świadomie eskaluje napięcie, aby szantażem zmusić Zachód do dialogu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Donbas opozycja demokratyczna wojsko ŚWIAT Europa

Trwa protest głodowy Nawalnego. Władze kolonii grożą przymusowym karmieniem

Wobec prowadzącego głodówkę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego władze więzienne stosują groźby, że będzie karmiony przymusowo; przeniesiono go z więziennego szpitala z powrotem o więzienia. Nawalny schudł 15 kg od czasu, gdy trafił do zakładu karnego. Prowadzi protest ze względu na brak opieki medycznej, podczas gdy traci czucie w rękach, odczuwa bóle kręgosłupa, zaś w nocy pozbawiany jest snu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Ukraina Donbas ŚWIAT opozycja demokratyczna

Powstanie "Tygodnika Solidarność". "To był przełom w historii PRL"

- Był to przełom w historii PRL. Mówiło się, że to była pierwsza gazeta od Władywostoku po Łabę, wydawana w kolportażu oficjalnym, wolna i niezależna - powiedział o momencie powstanie pierwszego wolnego tygodnika w okresie komunizmy Jerzy Kłosiński, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność opozycja demokratyczna media PRL Związek Radziecki komunizm wolność słowa fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

- Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział o historii Solidarności w kontekście świąt Wielkiej Nocy Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Solidarność opozycja demokratyczna ewangelia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Pierwszy organ prasowy Solidarności". Rozpłochowski o "Tygodniku Solidarność"

- Oczywiście, to było na skalę ogólnokrajową bardzo ważne wydarzenie, oficjalnie jednakże to przez cenzurę "Tygodnik Solidarność" mógł być wydawany, w związku z tym, wiele materiałów nie mogło się w tym tygodniku ukazać, mimo, że był to pierwszy niekomunistyczny organ prasowy Solidarności - ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista czasów PRL pytany o rocznicę powstania "Tygodnika Solidarność". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Michałowski i Jan Rulewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański opozycja demokratyczna historia PRL

Nawalnemu grozi karcer. Współpracownicy: poddawany jest torturom, które mogą prowadzić do śmierci

Aleksiej Nawalny może trafić do karceru - poinformowali jego współpracownicy. Wpis w tej sprawie pojawił się na dwóch kontach internetowych lidera opozycji: na Instagramie i na Facebooku. Wcześniej adwokaci polityka podali, że straż więzienna nie udziela mu właściwej pomocy medycznej, choć skarży się on na ból pleców i niedowład nogi.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna ŚWIAT

NASZ WYWIAD "Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

- Tegoroczny Dzień Wolności wyróżniają otwarte represje wobec Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys. Trudno sobie nawet wyobrazić wszystkie konsekwencje tych działań. Myślę, że w Polsce jest to rozumiane – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowleuski, białoruski publicysta. Zaznaczył, że kampania antypolska może okazać się zgubna dla jej organizatorów i zdają oni sobie sprawę z tego ryzyka.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka NASZ WYWIAD Stanisław Szuszkiewicz

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś