Polskie Radio
Section05

płyta

Jon Hassell - bohater z Czwartego Świata

Kolejna z serii letnich "Nocnych stref" poświęcona była w pierwszej kolejności zmarłemu niedawno w wieku 84 lat wybitnemu artyście łączącemu awangardę, ambient i muzykę świata: Jonowi Hassellowi, amerykańskiemu trębaczowi, który przekraczał granice brzmieniowe tego instrumentu. Wyjątkowemu kompozytorowi, rozpoznawalnemu na tle innych artystów nurtu ambient. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Hawryluk Bartek Chaciński muzyka współczesna Dwójka

Klaudiusz Baran: ta płyta to pewne podsumowanie mojej artystycznej działalności

- Są to sonaty bardzo mi bliskie. Czuję tę muzykę, jestem z nią emocjonalnie związany. Może jest to trochę podsumowanie pewnych lat moje działalności artystycznej, gdy te sonaty rzeczywiście funkcjonowały w moim repertuarze, zresztą nadal funkcjonują. Chciałem zapisać je na nośniku. Bardzo się cieszę, że to się udało - mówił w "Poranku Dwójki" ceniony akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  akordeon Paweł Siwek Dwójka Klaudiusz Baran

Ile Moniuszki w Moniuszce - czyli o nowej płycie Kasi Moś i orkiestry AUKSO

W piątek, 21 maja, ukaże się na rynku najnowszy album Kasi Moś "Moniuszko 200". Jest on zapisem koncertu, który się odbył w 2019 roku w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Poza wokalistką wzięli w nim udział kameralna orkiestra smyczkowa AUKSO oraz zespół w składzie Mateusz Kołakowski, Mateusz Moś, Maciek Magnuski i Tomek Mądzielewski.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Stanisław Moniuszko Kasia Moś Agnieszka Trzeciakiewicz premiera Trójka