Polskie Radio
Section05
pociągi

PR24 Wiceminister infrastruktury: Rail Baltica będzie służyła naszej części Europy

- Wszystko wskazuje na to, że transport zbiorowy będzie miał coraz więcej klientów. Musimy odpowiedzieć na tę potrzebę. Receptą jest wzmocnienie transportu kolejowego i powiązań europejskich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który bierze udział w XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 
Zobacz więcej na temat:  Karpacz ministerstwo infrastruktury kolej POLSKA GOSPODARKA infrastruktura

Powstaje Horyzontalny Rozkład Jazdy na kolei. Jest inspirowany najlepszymi rozwiązaniami z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i CPK pracują nad kolejowym rozkładem jazdy, który wprowadzi stałą siatkę połączeń na lata 2030/31-2039/40 z perspektywą 2049/50. Będzie to tak zwany "Horyzontalny Rozkład Jazdy". Uwzględni on efekty modernizacji i budowy linii kolejowych przez spółkę CPK oraz budowę linii w ramach komponentu kolejowego CPK. O szczegółach informuje Ministerstwo Infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podróże infrastruktura PKP centralny port komunikacyjny

Polska kolej jest znaczącym graczem w UE. Debata o kolejnictwie na forum w Karpaczu

Silna kolej w Europie nie jest chwilową modą, lecz trendem wynikającym m.in. z Europejskiego Zielonego Ładu. Polska kolej, która jest znaczącym graczem w UE, wciąż musi inwestować, by umacniać swoją pozycję na bardzo konkurencyjnym, ale i perspektywicznym rynku - ocenili eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej transport inwestycje Karpacz infrastruktura

IC Koziołek wyjechał w trasę. Nowe połączenie Lublina z Poznaniem

Lublin dostał nowe połączenie kolejowe z Poznaniem. W poniedziałek rano po raz pierwszy wyjechał w trasę skład o nazwie IC Koziołek. Będzie to trzecie tego typu połączenie obsługiwane przez spółkę PKP Intercity. Nowość pojawiła się w jesiennej korekcie rozkładu jazdy, która obowiązuje od niedzieli. Znalazły się w niej także inne nowości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity infrastruktura kolej komunikacja publiczna

Warszawa: utrudnienia w kursowaniu pociągów WKD, pomóc mają autobusy zastępcze

Od niedzieli pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie jeżdżą do stacji Warszawa Zachodnia, a w związku z tym również do Śródmieścia. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia. W ostatniej chwili, po protestach mieszkańców i podwarszawskich samorządów, zawarto z WTP (Warszawski Transport Publiczny) nowe porozumienie o komunikacji zastępczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa autobus społeczeństwo

Tymczasowe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. PKP Intercity informuje o szczegółach

PKP Intercity zapowiada zmiany w kursowaniu pociągów od 3 września do 12 listopada tego roku w związku z wprowadzeniem korekty rozkładu jazdy, której powodem są m.in. prowadzone prace modernizacyjne na kolejowych szlakach. Przewoźnik przewidział cztery takie korekty uwzględniające sukcesywne fazy prac modernizacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura PKP PKP Intercity

Wypadek na przejeździe kolejowym pod Płońskiem. Trasa wciąż jest zablokowana

Trwają prace związane z ustawieniem na tory szynobusu, który w piątek rano uległ wykolejeniu na trasie Nasielsk-Płońsk po zderzeniu z ciężarówką. Szynobus zostanie następnie ściągnięty do sekcji napraw Kolei Mazowieckich. Wcześniej, służby techniczne zabezpieczyły ciężarówkę. Trasa kolejowa jest wciąż nieprzejezdna.
Zobacz więcej na temat:  wypadek bezpieczeństwo POLSKA kolej straż pożarna policja policja polska

Włocławek. Nowy dworzec kolejowy oddany do użytku

Odbiory przyjęte, nowy dworzec we Włocławku może już funkcjonować. Od dziś pasażerowie mogą korzystać z nowego budynku dworcowego w tym mieście. Koszt inwestycji to 34 mln zł. W nowym budynku znalazły się między innymi lokale usługowe, biurowe, a także liczne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nowy budynek powstał w ramach inwestycji dworcowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje Włocławek kolej