Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Jadwiga i Jerzy z Doliny Szczęścia [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Państwo Jadwiga i Jerzy Ekiertowie z Tomaszowic byli małżeństwem ponad 50 lat. W kwietniu 2021 pojechali do uzdrowiska koło Szklarskiej Poręby – miejscowości, w której się poznali. Pewnego dnia, w czasie samochodowej wycieczki, hamulce pojazdu pana Jerzego odmówiły posłuszeństwa… Czy istnieje miłość szczęśliwa, skoro każdy związek musi się kiedyś skończyć? W sposób zaplanowany albo w sposób naturalny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Michalak reportaż Szklarska Poręba miłość małżeństwo Trójka

Reportaż "Moja praca to mój front" [POSŁUCHAJ]

– Wojna zmienia wszystko. Wspomnienia, rysunki w głowie, mapy świata. I w tej mapie trzeba zrobić kompas, obrać kierunek, gdzie rodzina ma razem dalej iść… – opowiada Aleksander Tereszczenko, psycholog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Każdego dnia przeprowadza wiele rozmów z Ukraińcami uciekającymi ze swojej ojczyzny. Pomaga im w adaptacji do nowego życia w Polsce: życia pełnego zmian oraz niewiadomych.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż Trójka Trójka Ukraina wojna na Ukrainie

Maturzyści po edukacji domowej. Jak sobie radzą? [POSŁUCHAJ]

Tegoroczni maturzyści, przez pandemię, prawie dwa lata spędzili, ucząc się w domu. Młodzi ludzie stanęli przed ogromnym wyzwaniem, do egzaminu dojrzałości przygotowywali się w dużo trudniejszych warunkach, najczęściej przed ekranem komputera, bez interakcji z rówieśnikami. Wśród nich są jednak takie osoby, które już wcześniej zdecydowały się przygotowywać do matury same w edukacji domowej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż matura 2022 nauczanie domowe edukacja Trójka

Od Konstytucji 3 maja do upadku I Rzeczpospolitej [REPORTAŻ]

- Niestety Konstytucja 3 maja była spóźniona i nie rozwiązała problemów Rzeczpospolitej. Niektórzy historycy uważają, że Sejm Czteroletni i konstytucja w pewien sposób przyspieszyły II rozbiór, a później III rozbiór Rzeczpospolitej i upadek państwa - mówi w reportażu "3 maja - studium upadku" Marek Chodowski, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż reportaż w Jedynce

"Tu jest wolna Polska!": posłuchaj reportażu Moniki Chrobak

"Zima wasza, wiosna nasza" – pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie "Solidarności" próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku został on niemal doszczętnie rozbity, a wielu jego przedstawicieli aresztowanych bądź internowanych. Masowe wystąpienia publiczne odbyły się już w kwietniu 1982 roku, jednak te najliczniejsze – 1 i 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność stan wojenny 1 maja 3 Maja Kraków Trójka Monika Chrobak

Reportaż "Szpotański i spółka" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie , następnie w latach 1910–1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911–1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

Warszawski biurowiec zmienił się w ukraińską szkołę [POSŁUCHAJ]

W jednym z biurowców na warszawskim Służewcu trwają ostatnie przygotowania przed otwarciem szkoły, w której dzieci z Ukrainy będą mogły ukończyć swoje klasy według ukraińskiego programu nauczania. Placówka będzie miała 11 klas, w których będzie mogło się uczyć 120 dzieci. To oddolna inicjatywa – miejsca użyczył nieodpłatnie właściciel biurowca. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grażyna Wielowieyska Ukraina dzieci szkoła wojna na Ukrainie Trójka Ukraina uchodźcy Warszawa Mokotów

Pomoc uchodźcom czy… czyszczenie piwnic? Reportaż "Dary" [POSŁUCHAJ]

Minął już drugi miesiąc rosyjskiej agresji na Ukrainę. Tuż po tym, jak w Polsce pojawili się pierwsi uchodźcy, zaczęto zbierać dary, które trafiają zarówno do osób, które uciekły przed wojną, jak i do tych, którzy zostali w ojczyźnie. Internet pęka od porad związanych z mądrym obdarowywaniem uchodźców z Ukrainy, jednak zdarzają się "ludzie dobrej woli", którzy przynoszą do punktów zbiórki np. zabłocone buty czy brudny toster. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż Trójka uchodźcy Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

"Otulić radością". Reportaż Moniki Malec o pomocy najmłodszym Ukraińcom

"Poranek z zabawą" to wydarzenie, na które dzieci z Ukrainy zaprosili studenci z Fundacji Jana Pawła II oraz Szkoła SuperBabć i SuperDziadków. Pomysłodawczyni akcji, Zofia Zaorska, ukończyła wiele kursów z pedagogiki zabawy. Wie doskonale, że najważniejsi są ludzie i tworzone przez nich relacje.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina pomoc dzieci Lublin wojna na Ukrainie uchodźcy reportaż w Jedynce Monika Malec

Wasilków i Wasylków. Reportaż "Jak bracia" [POSŁUCHAJ]

– Nasz Wasilków jest spokojnym miasteczkiem, które ma wszystko, czego do życia potrzeba. Jest i las i woda. Ma piękną architekturę – opowiada jedna z mieszkanek. Ukraińskie miasteczko Wasylków ma podobne położenie, znajduje się 30 km od Kijowa i stanowi bramę do niego od strony zachodniej. – Wszystkie działania, które będą toczyły się i toczą się na Ukrainie, będą szły przez Wasylków. Obrońcy miasta i cywile muszą się zmagać z armagedonem – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina reportaż