Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA reportaż Czesław Bielecki architektura KSIĄŻKA Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

Kasia Dereń i jej "Spełnione marzenie". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kiedy śpiewała podczas szkolnych akademii, ludzie przechodzący obok szkoły zatrzymywali się na ulicy i słuchali jej zjawiskowego głosu. Kasia Dereń od dwudziestu lat idzie krętą muzyczną drogą. Myśl o tym, by wydać debiutancką płytę, pojawiła się w jej głowie blisko dziesięć lat temu. Tyle czasu potrzebowała, aby zakończyć pracę nad autorskimi utworami i znaleźć pieniądze na wydanie albumu "Moje historie". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka reportaż MUZYKA muzyka hp

Oszustwo na dziełach sztuki. Reportaż "Biznes dla wybranych"

Reportaż opowiada o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. - i jej syna. To, zdaniem szwedzkiego syndyka, wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej, niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok. 300 mln zł. Reportaż jest oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej aferze, głównie Polakami.
Zobacz więcej na temat:  reportaż dzieła sztuki Adam Bogoryja-Zakrzewski rzeźba reportaż w Jedynce oszustwa wyłudzenia

Sami mając niewiele, pomagają innym. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Mówiąc o odwiedzinach młodzieży z Fundacji Dobrych Inicjatyw w ramach akcji "Paczka dla seniora", kobieta nie kryje wzruszenia. – To był naprawdę szok. Pomyślałam, że powinnam się jeszcze podzielić tym z kimś. Tyle serca mi okazano… Sąsiad wszystkich już pochował, a dostałam takie multum skarpet, że sama ich nosić też nie będę, to się z nim podzieliłam. Wydaje mi się, że tak trzeba – podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pomoc senior

Błogosławiony ksiądz Jan Franciszek Macha. Męczennik czasu wojny [POSŁUCHAJ]

Ksiądz Jan Franciszek Macha, zwany w rodzinie po śląsku Hanikiem pomagał wszystkim potrzebującym niezależnie od narodowości. – Ten wybór opierał się nie na jego osobistym patrzeniu na człowieka. On zawsze patrzył przez ewangelię, przez to, co głosił Chrystus – podkreśla ksiądz Adam Brzyszkowski, proboszcz parafii w Rudzie Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka beatyfikacja religia II wojna światowa chrześcijaństwo

"Krety trzeba polubić". Czy naprawdę nie można z nimi wygrać?

Krety będące utrapieniem właścicieli ogrodów czy działkowiczów nie jedzą korzeni czy bulw, co mogłoby się przyczynić do niszczenia roślin. – Krety są mięsożerne. Łażą sobie i polują. Dżdżownice to ich przysmak – opowiada jedna z bohaterek reportażu. To właśnie dlatego im ziemia lepiej nawieziona, im bogatsza w pożywienie odpowiadające kretom, tym ich więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż hobby ogród Alicja Pietruczuk Jan Smyk

Hymn – "pieśń, która nas reprezentuje" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

11 listopada "Mazurek Dąbrowskiego", który od 1926 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej, rozebrzmi we wszystkich polskich szkołach. Uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego w warszawskiej Falenicy traktują ten dzień szczególnie – patronem ich szkoły jest Józef Wybicki, autor słów pieśni. Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny to opowieść o znaczeniu i roli hymnu państwowego w życiu młodego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny Trójka reportaż społeczeństwo Święto Niepodległości patriotyzm młodzież liceum Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż informatyka komputery dzieciństwo Trójka STYL ŻYCIA