Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

"Żeby nie czuć się obcym". Reportaż Moniki Hemperek "Baobab" [POSŁUCHAJ]

Niegdyś lubelski baobab kojarzył się z rozłożystą legendarną czarną topolą na placu Litewskim. Był miejscem orientacyjnym dla przybyszów, punktem spotkań, randek. Nowy Baobab jest już instytucją, miejscem integracji, gdzie przybysze, głównie uchodźcy z Ukrainy, mogą odnaleźć wsparcie drugiego człowieka, wypożyczyć książkę w swoim języku, skorzystać z różnych form merytorycznej pomocy, integrować się z miejscową społecznością.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Hemperek Lublin Ukraina pr poleca uchodźcy

Wybór zakonnego życia. Jakie drogi do niego prowadzą? [POSŁUCHAJ]

– Zajmowałam się kosmetyką. To była moja pasja, nie wyobrażałam sobie życia inaczej. Zainwestowałam w siebie: szkolenia, kursy. Przygotowywałam panny młode do ślubów, robiłam makijaże, zabiegi kosmetyczne, rzęsy – mówi jedna z bohaterek reportażu, opowiadając o swoim życiu przed wstąpieniem do klasztoru. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Weronika Puszkar pr poleca religia chrześcijaństwo duchowieństwo

"Chce ich wszystkich upamiętnić". Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Jarosław Abramow-Newerly urodził się 17 maja w 1933 roku,  polski pisarz, kompozytor, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek. Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Żydzi reportaż Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Reportaż "Nakrywam stół białym obrusem" [POSŁUCHAJ]

3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia – która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Ewy Michałowskiej pt. "Nakrywam stół białym obrusem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca konstytucja 3 maja

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii pr poleca Mazurek Dąbrowskiego

Czy w ten sposób duzi chłopcy bawią się w wojnę? [POSŁUCHAJ]

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". To słowa marszałka Józefa Piłsudskiego. Zjawisko odtwarzania, czy też rekonstrukcji wydarzeń wojennych nie jest nowe i ma swój rodowód w starożytnym Rzymie. Początkowo inscenizacje takie odbywały się na specjalnie przeznaczonych do tego placach: przedstawiano przebieg bitew toczonych przez Rzymian. Z czasem zaczęto robić podczas igrzysk z udziałem gladiatorów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska pr poleca Trójka

Napoleon Orda. Nieznany przyjaciel Chopina i Mickiewicza. Reportaż "Po zatartych śladach" [POSŁUCHAJ]

26 kwietnia przypada 140. rocznica śmierci Napoleona Ordy. W Polsce jest to postać prawie zapomniana, na Białorusi zaś - znana, ceniona i rozpoznawalna. Uważany za bohatera ziemi białoruskiej, ma swoje pomniki, muzeum, odbywają się konkursy poświęcone jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska malarstwo muzyka klasyczna reportaż w Jedynce pr poleca

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Małgorzata Sawicka getto warszawskie historia Polski pr poleca

Pomoc uchodźcom od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Reportaż "Spontan" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienie sytuacji Ukraińców uciekających przed skutkami agresji rosyjskiej. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca reportaż w Jedynce uchodźcy

Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic, a nawet poszczególnych domów, nigdy by nie została opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk i tysięcy ludzi, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Czym jest archiwistyka społeczna, kim są ludzie, którzy się nią zajmują, a przede wszystkim – po co to robią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo archiwum archiwizacja Grażyna Wielowieyska

Udzielanie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Reportaż "Boski" [POSŁUCHAJ]

Powszechna opinia, że pomagając osobom w kryzysie bezdomności, przyzwyczaja się je do życia na ulicy, wydaje się nieco krzywdząca. Być może w pewien sposób usprawiedliwia tych, którzy nie chcą pomagać. Inicjatywa, o której opowiadamy, jest próbą zmiany tego sposobu myślenia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Andrzeja Urbańskiego pt. "Boski". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański bezdomność reportaż w Jedynce pr poleca