Polskie Radio
Section05
pr poleca

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Trójka

Na żywo przy Myśliwieckiej: Harlem [ZOBACZ WIDEO]

Harlem to dzielnica Nowego Jorku, od lat 20. XX wieku będąca kolebką jazzowych i bluesowych brzmień. To właśnie od niej swoją nazwę zaczerpnęła blues-rockowa formacja założona w 1993 roku w Olsztynie. Grupa Harlem pojawiła się na koncertowej scenie Trójki w niedzielę (11 kwietnia) o godz. 19.05. Transmisji koncertu można było słuchać na antenie oraz oglądać streaming wideo na naszej stronie, facebookowym profilu Trójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA blues Rock

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja edukacja przyrodnicza

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja Wielkanoc święta

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
Zobacz więcej na temat:  samolot Trójka lotnictwo kobieta reportaż Joanna Bogusławska

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Koncert Krzysztofa Krawczyka: największe przeboje [ZOBACZ WIDEO]

"Będę śpiewał piosenki, które tu się narodziły. Tutaj w Polskim Radiu dmuchnęliście Krzysiowi Krawczykowi w skrzydła i tego Wam nigdy nie zapomnę" - tak o Polskim Radiu mówił w jednym z wywiadów zmarły w poniedziałek Krzysztof Krawczyk. I rzeczywiście - początek jego kariery to nagrania Trubadurów dla jedynkowego Studia Rytm w 1965 roku. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert Krzysztofa Krawczyka z 2013 roku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Krawczyk

"Absolutnie". Wojciech Młynarski raz jeszcze [POSŁUCHAJ]

Wojciech Młynarski wielokrotnie występował w Polskim Radiu. W Niedzielę Wielkanocną przypomnieliśmy recital "Absolutnie", który odbył się 27 maja 2000 roku w studiu S-1 im. Witolda Lutosławskiego. Wybrzmiały zarówno starsze, co nie znaczy, że nieaktualne, przeboje: "Jesteśmy na wczasach", "Żniwna dziewczyna", "Podchodzą mnie wolne numery" czy tytułowe "Absolutnie", jak i te nowsze: "Róbmy swoje", "Nie wycofuj się", "Ballada chirurgiczna", "Jest jeszcze panna Hela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Młynarski studio im. Witolda Lutosławskiego

Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Scena Teatralna Trójki Janusz Kukuła TEATR Jakub Sadowski