Polskie Radio
Section05
przemysł

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce rośnie. "Prognozy przedsiębiorców są najlepsze od lutego 2022 r."

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 48,7 pkt. wobec 44,5 pkt. w październiku - podał S&P Global. Według analityków warunki prowadzenia działalności w sektorze przemysłowym uległy pogorszeniu, ale zdecydowanie poprawiły się nastroje polskich producentów dotyczące przyszłej produkcji. Ponadto, w listopadzie warunki popytowe zbliżyły się do stabilizacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przemysł produkcja przemysłowa PMI przedsiębiorca

Niemcy w kryzysie? Były kanclerz Austrii: oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną

- Niemcy oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną - uważa były kanclerz Austrii Christian Kern. Według niego polityka gospodarcza rządu Olafa Scholza budzi obawy o deindustrializację. - Kryzys w Niemczech odbija się także na innych krajach Europy - ostrzega były lider SPÖ, który działa obecnie w niemieckim biznesie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Niemcy GOSPODARKA Berlin przemysł produkcja przemysłowa technologie

Katowicka Strefa Ekonomiczna nawiązała współpracę z koreańskim odpowiednikiem strefą Incheon

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nawiązała współpracę z działającą w pobliżu Seulu strefą Incheon, wyspecjalizowaną m.in. w zaawansowanych technologiach. Strefy zamierzają wymieniać się doświadczeniami i informacjami, aby rozwijać ofertę inwestycyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje inwestycje zagraniczne Korea Południowa POLSKA technologia produkcja przemysł

"Wsparcie inwestycji służących elektromobilności". Współpraca KSSE i PSPA

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców samochody samochód autonomiczny samochody elektryczne kierowcy ekonomia elektromobilność motoryzacja przemysł paliwa alternatywne

Niemieckie maszyny wysokiej technologii nadal pracują dla rosyjskiego przemysłu obronnego

Biznes z Rosją? „Nastąpiło całkowicie wycofane z produkcji” – twierdzą przedstawiciele Grupy NSH, jednej z największych niemieckich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną. Ale okazuje się to nie być prawdą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy maszyny i komponenty nadal trafiały do ​​Rosji. Jak to możliwe?  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy przemysł wojna na Ukrainie Rosja Unia Europejska

"Tutaj powstaje światowej klasy jakość". Premier składa obietnicę dodatkowych środków dla WSK PZL-Kalisz

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz" powiedział, że zakład, jako część PGZ, otrzyma dodatkowe środki. Będą to pieniądze na inwestycje. Premier dodał, że PZL-Kalisz negocjuje kontrakty związane z zakupami zbrojeniowymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier przemysł wzrost gospodarczy praca zatrudnienie POLSKA

Brytyjskie media zachwycone przemysłowym potencjałem Polski. "Może przejąć koronę od Niemiec"

Jeden z najbardziej poczytnych brytyjskich dzienników "Daily Telegraph", zwraca uwagę na przemysłowy potencjał Polski. Jak wyjaśnia w artykule obecny lider w tej materii Niemcy borykają się ze sporymi kłopotami, zaś Polska nieustannie się w niej rozwija. W swojej analizie wyspiarska gazeta twierdzi, że przy takim rozwoju sytuacji Warszawa może przejąć od Berlina "koronę przemysłowego centrum Europy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania media przemysł energia atomowa pkb POLSKA Niemcy

Rynek ukraiński może stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Rynek ukraiński ma potencjał, by w dłuższej perspektywie, stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważają eksperci Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Nie chodzi tylko o zaawansowany technologicznie sprzęt, ale również bazowe wyposażenie żołnierzy - oceniono.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska przemysł Ukraina wojna na Ukrainie Polska Grupa Zbrojeniowa

Odbudowa, wsparcie i rozwój hutnictwa. Jacek Sasin: przemysł stalowy jest kluczowy dla gospodarki

Przemysł stalowy, obok energetyki, jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki - ocenił podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Stalowego w Katowicach minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiedział odbudowę, wsparcie i rozwój części hutnictwa, pozostającej w domenie Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przemysł produkcja przemysłowa Ministerstwo Aktywów Państwowych

Współpraca inwestycyjna Korea Płd.-Polska. Minister Buda: Polska stanie się centrum przemysłowym Europy

Polska, dzięki współpracy inwestycyjnej z Koreą Płd., stanie się centrum przemysłowym Europy - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Koreańskie firmy zainteresowane są współpracą m.in. w sektorze infrastruktury i energetyki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Korea Południowa produkcja przemysłowa produkcja przemysł Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju POLSKA eksport import handel